Zielona góra birdwatching
Dla turystów przebywających w Zielonej Górze, a będących dzikiej przyrody polecamy odwiedzenie jednego z najciekawszych miejsc tego typu w Europie. Zapraszamy do Ujścia Warty.
To rozległy teren , na którym dominują łąki leżące w jej dolnym biegu. Zachodnia część terenu chroniona jest parkiem narodowym, a otaczający go teren to Park Krajobrazowy.
Jest to ostoja ptaków niezwykle istotna dla migrujących ptaków wodnych i błotnych. Gniazduje tu także wiele gatunków takich jak wodniczka, ohary, gęgawy, płaskonosy i kropiatki. Wszystkie te gatunki stanowią znaczącą populacje tych gatunków występujących w Polsce. Ważny jest okres wędrówek, który ściąga tu tysięczne stada stada gęsi i kaczek, stada łabędzi krzykliwych, bocianów czarnych i bielików.
Birdwatching w Ujściu Warty to całoroczna atrakcja na skale europejską. Wiosna to czas rożeńców, świstunów, płaskonosów, oharów, cyranek i cyraneczek. Idealny czas na obserwowanie bernikli białolicych i rybitw oraz błotniaków stawowych i łąkowych, a także bielików i myszołowów. W lecie możemy obserwować licznie występujące tu drapieżniki: kanie czarne i rude, orliki krzykliwe, myszołowy i pustułki, rybołowy, bieliki czy błotniaki stawowe. Późnym latem spotkamy stada czajek i siewek złotych. Podczas jesieni warto przyjechać na obserwacje wylatujących stad żurawi. To także czas gęsi, zbożowych i białoczelnych oraz myszołowów i błotniaków zbożowych. Zima to także okres niezwykle atrakcyjnych obserwacji. Ujście Warty jest jednym z najważniejszych zimowisk dla łabędzia krzykliwego. Regularnie zimują tu także żurawie, błotniaki zbożowe, myszołowy włochate oraz bielaczki, nurogęsi i gągoły. Zobaczycie także żerowiska zięb, jerów, potrzeszczy i grzywaczy.
Dla chętnych na pobyt kilkudniowy swoje usługi oferują liczne ośrodki wypoczynkowe i kwatery agroturystyczne.