Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park NarodowyOjcowski Park Narodowy leży w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i obejmuje środkową część Doliny, dolną i środkową część doliny Sąspowskiej oraz przyległe fragmenty wierzchowiny jurajskiej. Pomimo, ze jest najmniejszym parkiem w Polsce obfituje w atrakcje turystyczne, które zachwycają każdego turystę. Jest tu miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku i dla miłośników niezwykłej przyrody. Kraina przepięknych panoram, malowniczych dolinek, imponujących skał, tajemniczych jaskiń i wzgórz wapiennych.
Na bogatą florę Parku składają się głównie gatunki środkowoeuropejskie, północnoeuropejskie i azjatyckie. Wśród gatunków górskich występuje tu grab, jodła, tojad smukły i mołdawski, żywiec gruczołowaty i in

Najbardziej charakterystycznymi ssakami Parku są nietoperze. Spośród 25 gatunków żyjących w Polsce, na terenie parku i najbliższej okolicy stwierdzono 17. Stylizowaną sylwetkę nietoperza umieszczono w godle Parku. Oprócz nietoperzy w Ojcowskim Parku Narodowym występują pospolite w kraju gatunki ssaków. Ssaki parzystokopytne reprezentują: sarna i dzik. Z gatunków drapieżnych najczęstszy jest lis, natomiast rzadziej spotyka się borsuka, kunę leśną, tchórza i gronostaja.

Ojcowski Park NarodowyOjcowski Park Narodowy jest obszarem licznego występowania jaskiń, które umożliwiają występowanie na terenie parku bogatej fauny nietoperzy zimujących w tych jaskiniach. Do tej pory zinwentaryzowano tu ponad 700 jaskiń i schronisk. Do najdłuższych jaskiń na terenie Parku należą: Łokietka (320 m), Ciemna (209 m), Zbójecka (189 m), Okopy Wielka Dolna (110 m), Sąspowska (100 m), Krakowska (96 m), Koziarnia (90 m), Biała (84 m).

Wszystkie obiekty parku składają się na szereg ciekawych tras turystycznych pieszych i rowerowych, po których wycieczki pod kierunkiem przewodników będą niezwykle atrakcyjne. Z ich pomocą zwiedzicie zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, jaskinie Łokietka i Ciemna, Ekspozycję Przyrodniczą im. Prof. Wł. Szafera OPN, Muzeum Regionalne miejscowego Oddziału PTTK, zespół sakralny Pustelni bł. Salomei w Grodzisku i wiele innych.

Przewodnicy poprowadzą turystów szlakami turystycznymi o walorach niespotykanych w żadnym innym miejscu. Najciekawszy z nich, będący fragmentem Szlaku Orlich Gniazd, wiedzie dnem Doliny Prądnika. Poprowadzą Was również szlakiem Warowni Jurajskich oraz Szlakiem Dolinek Jurajskich do Pieskowej Skały.

Ciekawe obiekty na tych szlakach to: chata pustelnika w skałce Sukiennice, Źródło Miłości, Źródło św. Jana, willa „Pod Koroną”, obok izolowana skałka Igła Deotymy i plantacja brzozy ojcowskiej, ruiny Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie, kaplica „Na Wodzie”, Grodzisko – kościół i pustelnia bł. Salomei na skale Długiej, Maczuga Herkulesa i Zamek w Pieskowej Skale.

Teren parku jest wymarzonym miejscem dla każdego, kto poszukuje aktywnego wypoczynku i adrenaliny. Prócz licznych propozycji dla piechurów i rowerzystów, znajdziemy tu kilka mniej typowych form spędzenia wolnego czasu. Przede wszystkim to niekwestionowany raj dla miłośników wspinaczki skałkowej, jednocześnie najpopularniejszy i największy taki rejon w Polsce. Pod okiem doświadczonego przewodnika każdy turysta może spróbować swoich sił we wspinaczce. Atrakcyjne miejsca znajda tu również grotołazi, dla których, w zależności od stopnia zaawansowania i umiejętności, dostępne są najpiękniejsze jaskinie. Również amatorzy turystyki konnej znajdą tutaj idealne warunki do uprawiania tych sportów.

Wszyscy przewodnicy Ojcowskiego Parku Narodowego posiadają uprawnienia do oprowadzania po obiektach turystycznych na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

To oni spowodują, że atrakcyjne szlaki Ojcowskiego Parku Narodowego nie zawiodą miłośników architektury, sztuki i przyrody, a także ciekawych świata poszukiwaczy przygód.

Ze względu na bliskie położenie Krakowa, Częstochowy i Aglomeracji Śląska park jest idealnym miejscem na jednodniowe i weekendowe wypady dla mieszkańców tych miast i przybyłych do nich turystów.