Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park NarodowyZajmuje faliste i pagórkowate tereny w środkowej części Pojezierza Wschodniosuwalskiego, przechodzące na południu w obszary Równiny Augustowskiej. Centralną częścią Parku jest jezioro Wigry, wraz z całym zespołem jezior. Specyficzną grupę stanowią jeziorka – suchary. Te śródleśne zbiorniki o brązowej, mało przeźroczystej wodzie i dużą ilością substancji organicznych są niezwykle pięknymi tworami natury. Przez centrum parku przepływa rzeka Czarna Hańcza.

Fauna Parku jest charakterystyczna dla obszaru Puszczy Augustowskiej. Występują tu wilki, rysie, łosie, jelenie, sarny, dziki, borsuki, lisy, jenoty, kuny i wiewiórki. Najbardziej charakterystycznym gatunkiem, będącym symbolem parku jest bóbr.

Turystyka na terenie parku jest organizowana tak, aby turyści mogli podziwiać przyrodę w całej okazałości. Park zachęca gości do zwiedzania pieszo, rowerem, na nartach lub kajakiem. Jest miejscem pobytu osób wypoczywających aktywnie, a jednocześnie w bliskim kontakcie z przyrodą, w ciszy i spokoju. Atrakcje parku poznacie najlepiej organizując wycieczki w towarzystwie przewodnika, po dobrze oznakowanych szlakach turystycznych. Szlakom tym towarzyszy bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura. W miejscach, gdzie szlaki prowadzą przez cenne i łatwe do zniszczenia ekosystemy bagienne, zbudowane są drewniane kładki, mostki i pomosty. Stanowią one także atrakcję turystyczną. Przejście kładkami na ścieżce „Las” czy zielonym szlakiem w dolinie Czarnej Hańczy dostarcza wielu wrażeń. Również inne budowane przez park konstrukcje służą pokazaniu interesujących miejsc. Są to wieże, platformy i pomosty widokowe. W takiej czasie wycieczek pomocne są także rozmieszczone przy wszystkich szlakach zadaszone miejsca ze stołem i ławami.

Jest na terenie parku kilka miejsc, w których infrastruktura turystyczna jest szczególnie rozwinięta. Przewodnicy w sposób profesjonalny oprowadzą Was i opowiedzą o najciekawszych miejscach. Jest to rejon Krzywego, tereny nad Zatoką Słupiańską, na trasie kolejki wąskotorowej oraz zielony szlak „Wokół Wigier”. Doskonale rozwinięta sieć usług turystycznych zacheca turystów do kilkudniowych pobytów w miejscowościach Stary Folwark, Wigry, Gawrych Ruda i Bryzgiel, a zachętą do skorzystania z tej oferty są różnorodne imprezy o charakterze regionalnym. Nową atrakcją jest otwarte w tym roku Muzeum Wigier w Starym Folwarku.

Można także skorzystać z oferty pokoi gościnnych w parkowych leśniczówkach i gajówkach całkowicie w otoczeniu atrakcyjnej przyrody, pod lasem, nad jeziorem i z dala od cywilizacji. Park oferuje także turystom własne pola namiotowe nad jeziorem Wigry i Czarną Hańczą. Usług dla turystów to głównie oferta przewodników, wykorzystujących swoją wiedzę, także w dziedzinach specjalistycznych. Ich atutem jest wiedza przyrodnicza i znajomość języków obcych, a także profesjonalna pomoc w organizacji wycieczek i opracowywanie programów pobytu na terenie parku.

Na terenie parku znajdują się cenne zabytki archeologiczne. Na szczególną uwagę zasługuje pokamedulski zespół klasztorny nad Wigrami oraz zachowane obiekty budownictwa ludowego i zabytki techniki. Ciekawą formę architektoniczną mają drewniane leśniczówki i gajówki.
Wigierski Park Narodowy to służące turystom latem jak i zimą, bowiem Wigry urzekają pięknem krajobrazu i walorami przyrodniczymi w każdej porze roku. Dla turystów park udostępniony jest cały rok. Zimą można uprawiać narciarstwo na szlakach turystycznych i sporty bojerowe, w pozostałych porach roku oprócz turystyki pieszej, rowerowej i konnej można uprawiać turystykę wodną i wędkować.