Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Tatrzański Park Narodowy

tatrzański park narodowyTatrzański Park Narodowy leży w południowej części Polski, w województwie nowosądeckim, na granicy ze Słowacją. Jest najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym. Charakteryzuje się unikalnym krajobrazem wysokogórskim. Park graniczy z parkiem narodowym Słowacji (TANAP) wspólnie z którym stanowi Międzynarodowy Rezerwat Biosfery utworzony w 1992r. przez UNESCO. Obejmuje najmłodsze, najwyższe i jedyne w Polsce góry typu alpejskiego, które charakteryzują się urozmaiconą rzeźbą terenu.

Na terenie parku występują liczne potoki oraz ok. 30 jezior zwanych „stawami”. Są one ważnym walorem krajobrazowym Tatr Wysokich. Największymi tatrzańskimi stawami są Morskie Oko i Wielki Staw Polski. Jeziora tatrzańskie odznaczają się bardzo ubogim życiem biologicznym oraz niezwykłą przezroczystością wody. W Tatrach występują także wywierzyska i wodospady. Dużą atrakcją są Wodogrzmoty Mickiewicza.
Roślinność charakteryzuje się typowym układem piętrowym, a flora Parku jest najbogatsza ze wszystkich polskich parków narodowych. Do osobliwości faunistycznych parku należą kozica i świstak, oraz niedźwiedź brunatny i kilkanaście gatunków ptaków, w tym: orzeł przedni, sokoły, pomurnik i płochacz halny. W wyższych partiach lasów gnieżdżą się głuszec, cietrzew i jarząbek. W lasach liczne są także jelenie, sarny i drobne gryzonie.

tatrzański park narodowyKultura materialna Tatr jest równie ważnym jak przyroda elementem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Charakteryzuje się ona swoja odrębnością i jest szeroko kultywowana. O przeszłości zaś świadczą wspaniałe gawędy, liczne szałasy, kapliczki i kościółki. Na przełomie XIX i XX wieku wykształcił się na tym terenie odrębny tatrzański styl architektoniczny. Tylko tutaj uroda natury tak harmonijnie splata się z góralskim folklorem obecnym w gwarze, stroju, muzyce i architekturze. Dla każdego turysty wyjazd w Tatry pozostawia w pamięci smak miejscowych tradycyjnych serów: bunca, oscypka, bryndzy i żentycy – wyśmienitego i orzeźwiającego napoju z owczego mleka. Charakterystyczna góralska muzyka rozbrzmiewa jest charakterystyczna cechą miejscowego folkloru.

Z uwagi na wysokie walory przyrodnicze oraz mnogość atrakcji turystycznych warto skorzystać z pomocy i doświadczenia wykwalifikowanych przewodników podczas wycieczki po parku .

Bazą wypadową w do parku może być praktycznie każda miejscowość u podnóża Tatr: Zakopane, Witów, Kościelisko, Poronin, Małe Ciche,Murzasichle, Bukowina Tatrzańska. Wszędzie znajdziemy bardzo dobre warunki noclegowe, doskonałą gastronomię, dogodny transport i infrastrukturę narciarską.

Na obszarze parku wytyczono wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, przy czym dostępne są one jedynie dla turystów pieszych, a ich atrakcyjność zwiększa obecność na trasie licznych i gościnnych schronisk.
Przewodnicy pomogą Wam w wyborze miejsca, rodzaju i stopnia trudności turystyki pieszej, taternictwa powierzchniowego i jaskiniowego oraz narciarstwa. Poprowadzą Was szlakami turystycznymi, które są zarówno typowymi ścieżkami spacerowymi, jak i trasami dla wytrwałych turystów.

wycieczki po tatrzańskim parku narodowymPodczas wycieczek podziwiać będziecie mogli liczne potoki oraz ok. 30 jezior. Stanowią one ważny walor krajobrazowym parku. Do zwiedzania udostępnionych jest sześć jaskiń, a określony obszar parku udostępniony jest dla taterników zdobywających skalne ściany. Dla tych, którzy chcą poznać tatrzańskie jaskinie, przewodnicy zorganizują trasę wycieczkową podczas której można odwiedzić jaskinię Mroźną, jaskinię Raptawicką, Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Ważnym elementem turystycznej infrastruktury parku są czynne przez cały rok: kolejka linowa z Kuźnic na Kasprowy Wierch, 2 wyciągi krzesełkowe w Dolinie Goryczkowej i Kotle Gąsienicowym, gdzie wyznaczono tereny zjazdowe i nartostrady dla narciarzy. Na obrzeżu Parku – w rejonie Krokwi, znajduje się zespół skoczni, tras biegowych i tor lodowy a na Nosalu slalomowy wraz z kolejką i wyciągiem orczykowym. Dla turystyki narciarskiej wytyczono kilkadziesiąt kilometrów tras.

Przewodnicy tatrzańscy oprowadza i pokażą miłośnikom zabytków pozostałości dawnego górnictwa i hutnictwa w Kuźnicach, Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Chochołowskiej, szałasy, schroniska i obiekty sakralne.

Tatry zachwycają swoją alpejską przyrodą, stromymi szczytami i ogromną różnorodnością krajobrazów. Nic dziwnego więc, że zawsze miały rzesze zwolenników. Mogą zadowolić o każdej porze roku zarówno wytrawnych wspinaczy, entuzjastów niezwykłej przyrody, zwolenników turystyki aktywnej i zimowych sportów jak i miłośników wczasów rodzinnych.