Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Rykowiska Kraków

rykowiska małopolskieCo raz więcej osób interesujących się przyrodą przyjeżdża w Tatry aby posłuchać charakterystycznych dźwięków, jakie w trakcie godów wydają samce jeleni. W połowie września rozpoczynają się gody, miłosne rykowiska, które trwają nawet do końca października. Obserwowanie rykowiska to wrażenia dla osób o mocnych nerwach i lubiących silne wrażenia. Niesamowitym przeżyciem jest być w lesie, gdy jest ciemno i chłodno, wszędzie panuje przejmująca cisza i raptem słychać z oddali ryk jelenia. Od zmierzchu do świtu rozbrzmiewają potężne głosy. Byki, kładąc ogromne poroża na grzbiet, donośnym rykiem wzywają rywali do walki o łanie. To prawdziwe walka i wielka próba sił. Zwierają się wieńcami z impetem, a wygrywa silniejszy.

Podczas wędrówki górskiej we wrześniu i na początku października usłyszycie głośne ryczenie. Te niepokojące tony to dźwięk wywodów miłosnych jelenia szlachetnego.

rykowiska krakówObecnie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego szacuje się około 200 sztuk jeleni. To zdecydowanie najliczniej występująca zwierzyna gruba w Tatrach.

Samce jeleni noszą na głowie wyjątkową ozdobę, jaką jest poroże, nazywane też wieńcem. Wielkość i ilość odnóg stanowi o jego siłach witalnych, których okazania wymaga okres godowy – rykowisko.

Na ten szczególny czas samce jelenia zmieniają swoje zwyczaje samotnego życia lub przebywania w kawalerskim gronie i walczą o jak największy „harem” samic. Rykowisko trwa zwykle przez wrzesień i pierwszą dekadę października – praktycznie w każdej dolinie o świcie i wieczorem rozbrzmiewa ryczenie jeleni. W taki sposób samce demonstrują swoją siłę i ostrzegają konkurenta, żeby usunął mu się z drogi do samic. Jeżeli to nie wystarcza, jelenie podejmują się łamania drzew, wyrywania trawy, ścierania się porożem, a w ostateczności walki.
Podziwiając uroki tatrzańskiej jesieni, warto poświęcić czas, aby usłyszeć te niesamowite koncerty. Z pomocą naszych przewodników dotrzecie do miejsc, które na zawsze pozostawią w Waszej pamięci tę wspaniałą przygodę.