Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

RYKOWISKA BIAŁYSTOK

rykowiska podlaskieCo raz więcej osób interesujących się przyrodą przyjeżdża do puszczy aby posłuchać charakterystycznych dźwięków, jakie w trakcie godów wydają samce jeleni. W połowie września rozpoczynają się gody, miłosne rykowiska, które trwają nawet do końca października. Obserwowanie rykowiska to wrażenia dla osób o mocnych nerwach i lubiących silne wrażenia. Niesamowitym przeżyciem jest być w lesie, gdy jest ciemno i chłodno, wszędzie panuje przejmująca cisza i raptem słychać z oddali ryk jelenia. Od zmierzchu do świtu rozbrzmiewają potężne głosy. Byki, kładąc ogromne poroża na grzbiet, donośnym rykiem wzywają rywali do walki o łanie. To prawdziwe walka i wielka próba sił. Zwierają się wieńcami z impetem, a wygrywa silniejszy.

W tym okresie gody swoje zaczynają także zaczynają łosie. Są niespokojne, podrażnione, zachowują się głośno gdy wyruszają na poszukiwanie klęp. O zmierzchu i o świcie wabią je głuchymi, przeciągłymi stękaniami przypominającymi buczenie. Dochodzi czasem do walk, które są podobnie zacięte jak wśród jeleni.

rykowiska podlaskieGdy jesień przybierze na sile nadchodzi pora bekowiska danieli. Ich oznakami są poobdzierane z kory drzewka i sponiewierane krzewy. Przemieszana i wygrzebana w wielu miejscach ściółka tworzy dołki zwane kołyskami. Samce leżą w nich i pobekują. Zdarzają się także potyczki danieli. Nie są jednak tak zaciekłe, widowiskowe i niebezpieczne jak jeleni czy łosi..

Takie miejsca znajdziecie w największych ilościach w Białowieskim Parku Narodowym. W północnej części Białowieskiego Parku Narodowego na terenie ostoi zimowej żubrów jest wygrodzone miejsce z platformą widokową. Jest tam również paśnik dla zwierzyny. Ostoja znajduje się na skraju terenu otwartego i lasu i jest bardzo dobrym miejscem do obserwowania zwierząt, a jednocześnie bezpiecznym dla turystów. Szansa na udane obserwacje na rykowisku jest bardzo duża.

Podziwiając uroki jesieni, warto poświęcić czas, aby usłyszeć te niesamowite koncerty. Z pomocą naszych przewodników dotrzecie do miejsc, które na zawsze pozostawią w Waszej pamięci tę wspaniałą przygodę.