Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

BYDGOSZCZ

Zapraszamy do Bydgoszczy. Miasta, które jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego Od czasów nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego w 1346 roku urosła do rangi prężnie rozwijającego się ośrodka gospodarczego, co pozostawiło do dzisiaj wiele atrakcyjnych i historycznych zabytków. Doskonałe połączenie z pozostałą częścią kraju oraz Europą zapewnia, oddalony zaledwie 3,5 km od centrum miasta, port lotniczy z nowoczesnym terminalem pasażerskim. Niezwykle malownicza lokalizacja nad Brdą oraz zabytkowym Kanałem Bydgoskim, a także otoczenie Wisły sprawiają, że miasto jest ważnym ośrodkiem turystyki wodnej. Bydgoszcz to miasto nad wodą, z bogatą tradycją, oferujące wszystkim gościom wiele atrakcji.

wiedzanie miasta polecamy w towarzystwie wykwalifikowanych przewodników, którzy pokażą Wam wszystkie, najważniejsze zabytki, opowiadając ich historie.

Należy do nich bydgoska Katedra. Ceglane gotyckie ściany zewnętrzne ukazują ślady już nieistniejących wielu kaplic fundowanych przez różne cechy i bractwa. We wnętrzu zaskakuje niezwykłe bogactwo koloru nie tak częste w regionach północnej Polski . Polichromie nie są bardzo stare.
Bydgoskie spichrze nad Brdą są niemal jak herb miasta. Stanowią dumę mieszkańców miasta ponieważ to dzięki nim w XV i XVI wieku Bydgoszcz rozwijała się niezwykle dynamicznie. Motorem tego rozkwitu był oczywiście handel. Głównie handlowano zbożem zebranym na Kujawach i w Wielkopolsce. Bydgoszcz powstała w miejscu nieprzypadkowym . Tu podwójnie krzyżowały się szlaki lądowe z Wielkopolski na Pomorze , a najważniejszym polskim szlakiem handlowym była Wisła

Warty obejrzenia jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – kościół Klarysek. Bydgoskie kościoły klasztorne sióstr klarysek, ojców karmelitów i bernardynów, zgodnie z powszechnie obowiązującymi w średniowieczu regułami lokowano poza ówczesnymi granicami miasta , na zewnątrz obszaru ograniczonego murami miejskimi i Brdą z jej odnogami. We wnętrzu , które pozostało klasztornie powściągliwe w doborze elementów wystrojowych na uwagę zasługuje przede wszystkim polichromowany, kasetonowy strop z XVII-XVIII wieku, obraz św. Stanisława Kostki autorstwa Leona. Wyczółkowskiego

ercem miasta jest Nowy Ratusz. Razem z kościołem miejskim, murami obronnymi z bramami zawsze stanowił jeden z fundamentów nie tylko przestrzennej organizacji średniowiecznego miasta. Budynek obecnego bydgoskiego ratusza posiada także już blisko 400-letnią historię. Początkowo związaną z zakonem o.o. Jezuitów i ich kolegium. Obecny Ratusz bydgoski wzniesiony został w latach 1644- 1653 . Kolegium przeznaczone było głównie dla synów okolicznej szlachty, oraz mieszczan z Bydgoszczy, Gdańska i Braniewa. Nowy rozbudowany gmach Kolegium oddano do użytku w 1695 roku. Kolegium jezuickie , będące de facto pierwszą wyższą uczelnią bydgoską było bardzo ważnym ośrodkiem edukacyjnym i kulturalnym dla całego regionu. Poza typową działalnością naukową i edukacyjną przy Kolegium funkcjonowały uznane zespoły muzyczne, realizowano inscenizacje teatralne.
Przewodnicy oprowadzą Was także po Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego. Powstało ono w 1923 roku. Dzięki jakości zgromadzonych zbiorów oraz naukowemu opracowaniu muzealiów, w grudniu 2009 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów czyli spisu najbardziej istotnych polskich muzeów. Zobaczycie tam ekspozycje archeologiczne, Europejskie Centrum Pieniądza czy Galerię Sztuki Nowoczesnej, a także wiele innych ciekawych wystaw.

Jedyne muzeum w Europie to Muzeum Mydła i Historii Brudu. Można poznać historię higieny, brudu i mydła, a Mistrz Mydlarski pokaże na czym polega wytwarzanie mydeł, a potem można wyrobić własnoręcznie mydło z wybranym zapachem, kolorem i formą. Muzeum Mydła i Historii Brudu to miejsce niezwykłe, tak jak jego nazwa. Każdy z Gości może wyjść z uśmiechem na ustach i z mydełkiem własnoręcznie wykonanym albowiem w ramach warsztatów mydlanych każdy może zaprojektować i wykonać swoje własne mydło.
Ciekawym obiektem jest pierwsze w Polsce Muzeum Wodociągów. Tutaj znajdziecie odpowiedź na pytania: Co to jest woda i dlaczego nie można bez niej żyć? Skąd się bierze i jak trafia do kranów? Dlaczego należy o nią dbać i chronić? Jak się pozbywamy nieczystości? Przedmiotem ekspozycji pierwszego w Polsce Muzeum Wodociągów jest architektura przemysłowa przełomu XIX i XX w.: Hala Pomp znajdująca się na terenie ujęcia wody Las Gdański, przy ulicy Gdańskiej 242 i niegdyś połączona z nią siecią wodociągową Wieża Ciśnień, zbudowana przy ul. Filareckiej 1, na górnym tarasie miasta. W obu miejscach uratowanych od zapomnienia i zniszczenia eksponowane są pamiątki: stare urządzenia, zdjęcia, dokumenty, makiety związane z wodociągami i przybliżające ich historię.

Pamiętajcie, że bydgoskie atrakcje turystyczne w dużej mierze związane są z wodą. Należy do nich Wyspa Młyńska, która jest urokliwym zakątkiem miasta o powierzchni 6,5 ha. Otaczają ją wody Brdy i jej odnogi Młynówki. Południową i zachodnią pierzeję wyspy stanowi ciąg głównie XIX-wiecznych kamienic nad Młynówką, zwany Wenecją Bydgoską. Od północy roztacza się widok na Operę Nova, położoną na drugim brzegu Brdy.

Atrakcyjność krajobrazowo-przyrodnicza oraz silne zalesienie okolic Bydgoszczy sprawia, że wytyczono na obszarze podmiejskim kilkadziesiąt wodnych szlaków turystycznych. Zagęszczenie szlaków turystycznych w okolicy Bydgoszczy jest największe w regionie i większe niż w wielu innych dużych miastach.

Wyjątkowe są szlaki dorzecza Brdy, które biegną na północ od Bydgoszczy głównie terenami leśnymi. Dzielą się na dwa rodzaje: szlaki najbliższych okolic Bydgoszczy oraz szlaki krajobrazowe okolic Zalewu Koronowskiego. Szlaki Wisły obejmują cztery krainy: Dolinę Dolnej Wisły, dorzecze dolnej Wdy, zachodnią część Pojezierza Chełmińskiego i północne krańce Puszczy Bydgoskiej . Także Noteć jest niezwykle atrakcyjną rzeką dla wodnych wycieczek. Szlaki prowadzą dorzeczem Noteci, obejmując część etnicznych terenów Kujaw i Pałuk, przez Bydgoskie Łąki Nadnoteckie oraz Puszczą Bydgoską krzyżując się w okolicy Jeziora Jezuickiego.

W pobliżu Bydgoszczy znajduje się wiele innych szlaków kajakowych. Na terenie miasta znajduje się stanica wodna PTTK z ośrodkiem domków turystycznych. Można wypożyczyć kajaki i dokonać spływu Brdą, a od kwietnia do października kursuje tramwaj wodny. Rzeka Brda przepływa przez centrum miasta i starówkę i panoramę miasta można podziwiać z pokładu statku.

Wszystkie atuty Bydgoszczy przemawiają za tym, że warto spędzić tutaj wolne chwile, a my zrobimy wszystko aby Wasz urlop pozostał długo w Waszej pamięci.