Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

GnieznoGniezno jest pierwszą stolicą Polski, zwane także Miastem Świętego Wojciecha. To tutaj w miejscu znanym jako Wzgórze Lecha i Góra Królewska powstał gród książęcy, który stał się centrum powstającego państwa polskiego. W roku 970 powstała pierwsza świątynia gdzie została pochowana żona Mieszka I, a później ciało pierwszego polskiego świętego- Wojciecha. W roku 1000 do Gniezna przybył Cesarz Niemiec Otton III Rudy, by oddać cześć Świętemu Wojciechowi i spotkać się z Bolesławem Chrobrym. To w Gnieźnie właśnie powołana została pierwsza Stolica Arcybiskupia z biskupstwami w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Pierwszym Arcybiskupem zostaje brat św. Wojciecha – Radzim Gaudenty. W 1025 roku w katedrze dokonano koronacji pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego i jego syna Mieszka II. Gniezno było także świadkiem koronacji 5 pierwszych królów Polski. W Katedra Wniebowzięcia NMP i Sanktuarium św. Wojciecha jest nekropolia Prymasów Polski. Najcenniejszy zabytek katedry to słynne romańskie ” Drzwi Gnieźnieńskie”. Przedstawiono na nich życie św. Wojciecha, od narodzin aż do złożenia w grobie w Gnieźnie. Przy katedrze jest pomnik Bolesława Chrobrego, kościół św. Jerzego z wątkami muru romańskiego, a w Muzeum Archidiecezjalnym skarby gnieźnieńskiej katedry.

GnieznoTuż przy rynku znajduje się klasztor franciszkanów. Powstał z inspiracji Bolesława Pobożnego i Jolenty. Wcześniej (około 1270 r.) pojawili się tutaj franciszkanie, którzy mieli sprawować opiekę duszpasterską nad klaryskami. Wyrazem tej wspólnoty jest nietypowe oratorium, gdzie górna trybuna przeznaczona była dla klarysek.

Na Wzgórzu Świętojańskim znajduje się gotycki kościół pw św. Jana Chrzciciela, z połowy XIV w., a w jego prezbiterium polichromia wykonana metodą ” all secco” ze scenami z życia Matki Boskiej, Jezusa Chrystusa i św. Jana Chrzciciela, na sklepieniu 17 głów proroków i królów, krzyże bożogrobców oraz symbole, takie jak: obżarstwo, pycha, macierzyństwo i wiarołomstwo. Przy ul. Farnej wart zwiedzenia jest kościół pw św. Trójcy, z połowy XV w. We wnętrzu kościoła ambona w kształcie łodzi, z rozpostartym żaglem, obraz Św. Rodzina przy wieczerzy.