Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Tarnów jakiego nie znamy

TarnówTutaj wciąż czuć galicyjskość południowej Polski… Regionalne jedzenie czy wygląd miasta nie pozostawiają złudzeń co do jego historii. W 2012 roku uznany jednym z najbardziej innowacyjnych samorządów w kraju. Zapraszamy na zwiedzanie Tarnowa!

Tarnów jest miastem, które doskonale łączy w sobie szacunek do własnej przeszłości z optymistycznym zapatrywaniem się w przyszłość. Ranking opublikowany w 2012 roku przez dziennik „Rzeczpospolita” pokazał, że właśnie to przepiękne miasto na południu Polski ma samorząd, dla którego niezwykle ważna jest innowacyjność. Mieszkańcy mają więc doskonały dostęp do internetu i e-urzędów, a w biznesie i placówkach edukacyjnych wprowadzono unikatowe rozwiązanie elektroniczne. Do odwiedzenia Tarnowa nie trzeba chyba więc nikogo przekonywać.

Do zwiedzania gotowi… start!

Wycieczki po Tarnowie najczęściej rozpoczynają się na płycie Starego Rynku. Pośrodku starówki usytuowany jest Ratusz z gotyckimi elementami, którego szczyt wieńczy 14 maszkaronów. Ratuszowa wieża kryje mechanizm najstarszego w kraju zegara ratuszowego, który jest ręcznie nakręcany. Wieża mierząca 30 m jest dostępna dla turystów, a z jej szczytu roztacza się wspaniały widok na miasto. Tuż obok Ratusza stoi pręgierz, a płytę Starego Rynku otaczają zabytkowe budynki, w tym przepiękne renesansowe kamieniczki z podcieniami. Nie bez powodu historycy sztuki i znawcy zabytkowej architektury nazywają tarnowską starówkę „Perełką polskiego renesansu”.
Przewodnicy po Tarnowie mogą następnie zaproponować wycieczkę szlakiem budynków sakralnych. Warte uwagi są przede wszystkim wybudowane w XV i XVI wieku drewniane kościółki z Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej – pw. Matki Bożej Skaplerznej, pw. Św. Trójcy na Terlikówce i pw. św. Marcina, we wnętrzach których można podziwiać takie zabytki sztuki sakralnej, jak renesansowe obrazy czy późnogotyckie płaskorzeźby. Sakralne atrakcje Tarnowa to także Bazylika Katedralna z ponad 13-metrowymi pomnikami nagrobnymi rodu Tarnowskich umieszczonymi za ołtarzem. Muzeum Diecezjalne w „Domu Mikołajowskim” to najstarsze tego typu muzeum w Polsce, którego eksponaty liczą sobie nawet 600 lat.

Śladami tarnowskiej kultury

Zwiedzanie Tarnowa to znacznie więcej niż zabytki architektury czy sztuka sakralna. Turyści mogą wstąpić do Muzeum Etnograficznego z jedyną w Europie ekspozycją poświęconą Romom albo zobaczyć „węgierski zakątek Tarnowa” z Bramą Seklerską, pomnikiem węgierskiego poety Sándora Petőfiego i 2 kopijnikami, czyli węgierskimi nagrobkami słupowymi.

Inne atrakcje Tarnowa to unikatowa w skali światowej, czynna wieża ciśnień w kształcie bani, secesyjny dworzec kolejowy wybudowany przed 100 laty na wzór dworca we Lwowie, parowóz-pomnik techniki OI 49 72 (na świecie jest jedynie nieco ponad 100 egzemplarzy) oraz fontanna w kształcie Układu Słonecznego wykonana ze szkła, stali i granitu. Kończąc wycieczki po Tarnowie, warto przysiąść na ławce poetów i wdać się w przemiłą pogawędkę z Agnieszką Osiecką, Zbigniewem Herbertem i Janem Brzechwą.