Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

GDYNIA – Żeglarska Stolica Polski

zwiedzanie GdyniiNa początku XX wieku zaczęła rosnąć liczba chętnych do wypoczynku nad morzem. To wtedy w Gdyni zaczęła rosnąć liczba przeznaczonych dla nich kwater, wybudowano dom kuracyjny, urządzono kąpielisko.. Dwa lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przed Gdynią otworzyły się zupełnie nowe możliwości. W 1920 roku zapadła bowiem decyzja o budowie polskiego portu.

Wraz z portem rosło miasto. Na Kamiennej Górze stawały kolejne wille, a w Gdyni nowoczesne kamienice. Po zakończeniu II wojny stopniowo odradzało się miasto, odbudowywał się port i stocznia. Koniec lat 80 XX wieku przyniósł Gdyni kolejną szansę na kolejny etap rozwoju. To wtedy właśnie zaczęły powstawać m.in. nowe osiedla mieszkaniowe, opracowano plany rozwoju układu drogowego w mieście. Przełom wieku zastał Gdynię z nowoczesnymi centrami turystycznymi, gastronomicznymi i hotelowymi. Port stał się stałym punktem na trasie rejsów luksusowych statków pasażerskich.

Jednym z ciekawszych, historyczno turystycznych miejsc na mapie Gdyni jest Kępa Oksywska, jedna z najstarszych osad na terenie współczesnej Gdyni. Turyści interesujący się sztuka sakralną muszą odwiedzić Kościół św. Michała Archanioła, najstarszy i najpiękniejszy gdyński kościół Na uwagę zasługuje Mały Panteon Marynarki Wojennej, czyli sześć tablic poświęconych zatopionym okrętom: Grom, Orzeł, Jastrząb, Kujawiak, Orkan i Dragon. Do kościoła przylega też cmentarz, na którym pochowano osoby związane z morzem i Pomorzem, m.in. Antoniego Abrahama. W 1987 roku zespół wiejski dawnej wsi Oksywie wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków. Decyzja o budowie w Gdyni portu – także wojennego – pociągnęła za sobą przenosiny z Pucka Dowództwa Floty. Dziś jest tu siedziba siedzibą Akademii Marynarki Wojennej. Nie zawiedzani będą miłośnicy zabytkowej architektury wojskowej. Do dziś na Oksywiu widoczne są ślady ważnej militarnej roli, jaką pełniło ono w czasie II wojny światowej i tuż po niej. Przy głównym nabrzeżu portu wojennego zbudowano kilkupiętrowe schrony. Na ich najwyższym stropie ustawiono armaty. Wielkie zainteresowanie budzi też zbudowana około 500 m od lądu torpedownia. Służy wojsku do dziś. Drugi taki obiekt zbudowani w Babich Dołach. Oba doskonale widać z plaży oraz klifu Kępy Oksywskiej. W bliskiej odległości od brzegu klifu zobaczyć możemy pozostałość po noszącej numer 28 Baterii Artylerii Stałej.

Dla atrakcji militarnych zapraszamy do Rezerwatu Kępa Redłowska, gdzie oglądać można historyczną 11 Baterię Artylerii Stałej. To pierwsza z jedenastu powojennych baterii artylerii nadbrzeżnej wybudowanych w latach 1946-1959 wzdłuż polskiego wybrzeża od Międzyzdrojów do ujścia Wisły. Bateria redłowska to dziś najlepiej zachowany w Polsce tego typu obiekt i najbardziej atrakcyjny zabytek militarny Gdyni.
W roku 1930 do Gdyni przyłączono Chylonię, wioskę o ciekawej zabudowie. Dawna wiejska zabudowa zachowała się przy ulicach św. Mikołaja i Młyńskiej. W najlepszym stanie jest – pochodzący z 1914 roku – dom rodziny Bieszków. Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Chyloni postawiono około roku 1870. Miejscowi mówili o nim „dom rzeźnika. Chylonia to bardzo ciekawe miejsce dla miłośników starej i zbytkowej architektury.

Jednym z najbardziej znanych i jednym z najciekawszych gdyńskich zabytków jest Dworzec Morski, wybudowany w 1933 r.
Nie zapominajmy, ze Gdynia to „żeglarska stolica Polski”. Działa tu wiele klubów Żeglarskich, goszczących co lato uczestników wielu regat. Do dyspozycji posiadaczy jachtów i łodzi jest nowoczesna marina.

Pamiętajmy także o walorach przyrodniczych i turystycznych Gdyni. – O otaczających miasto wzgórzach, o słynnym na całą Polskę klifie, o bulwarze nadmorskim i Skwerze Kościuszki, zabytkach i muzeach. O zabytkowych statkach udostępnianych do zwiedzania.
Pomimo, ze Gdynia to miasto morza w jej granicach jest wiele parków i rezerwatów przyrody, w tym część utworzonego w 1979 roku Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego obejmującego dwa rezerwaty i kilkanaście pomników przyrody. Rezerwat Kępa Redłowska jest jednym z najpiękniejszych zakątków polskiego wybrzeża. Tu, jak nigdzie indziej, obserwować można, jak tworzy się klif. Klif Redłowski , wysoki na 60 m, jest bodaj najbardziej znanym klifem w Polsce.

W samym centrum Gdyni znajduje się Kamienna Góra – położona na wzgórzu dzielnica willowa i park z punktem widokowym, z którego podziwiać można centrum miasta, port i Zatokę Gdańską. W 1994 roku na szczycie wzniesienia ustawiony został 25-metrowy, metalowy krzyż. Nocą podświetlany, przy sprzyjającej pogodzie widoczny jest z Gdańska i z Półwyspu HelskiegoTrasy turystyczne w tym miejscu, które zaprezentują Wam gdyńscy przewodnicy to trasy: 10 Lutego –Pirs, Kamienna Góra, Świętojańska i Moderna Nieznana. Zapewnią oni dotarcie do zazwyczaj ukrytych wnętrz i dusz kamienic czy budynków publicznych oraz wysłuchanie opowieści o historii miasta i portu – architektach, inżynierach, mieszkańcach czy spółkach gdyńskich.

Nie można ominąć w Gdyni miejsc kulinarnych. Zwłaszcza takich, które mają gdyński rodowód. Niezwykle atrakcyjny Gdyński Szlak Kulinarny, który wyznacza ponad 40 miejsc! Są wśród nich restauracje (włoska, grecka, tajska, serwujące ryby i owoce morza), bary sushi, naleśnikarnie, kawiarnie. Są miejsca na wskroś nowoczesne, jak i takie, bez których gdynianie nie wyobrażają sobie kulinarnej mapy miasta.
Główne szlaki turystyczne, którymi przewodnicy poprowadzą Was na niezapomniane wycieczki to:

Szlak Trójmiejski zaczynajacy się w okolicach dworca Gdynia Główna PKP, przebiega przez okolice cmentarza Witomińskiego do Potoku Kacza, i dalej przez Kacze Buki.

Szlak Wejherowski zaczynajacy się w Sopocie Kamiennym Potoku, kończy w Wejherowie.

Szlak Zagórskiej Strugi zaczynający się w okolicach stacji Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana, skąd poprowadzi nas przez Witomino do Potoku Kacza i dalej do Wiczlina.