Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Katowice – modernistyczna architektura i ogród kultury

Zwiedzanie KatowicModernistyczna architektura, zabytki techniki, górniczy charakter miasta, dzielnica-zabytek i zielone płuca miasta to charakterystyczne cechy serca Śląska. Choć cała Polska patrzy na Katowice jak na centrum wydobycia węgla i nieustannie zadymione miasto, to warto poznać jego atrakcyjną stronę. Każdy turysta, niezależnie, czy poszukuje śladów techniki, czy chciałby zobaczyć słynny Spodek, powinien tu być. Zachwyć się Katowicami!

Zieleń wśród kopalni

Zwiedzanie Katowic warto rozpocząć dość nietypowo. Zamiast banalnego zainteresowania wydobywczą stroną miasta, przewodnicy po Katowicach mogą pokazać turystom ich zielona oblicze. Warto wiedzieć, że roślinność zajmuje kilkanaście procent miasta. W granicach administracyjnych Katowic jest kilka terenów ekologicznych objętych ochroną, kilkanaście parków, z których największym jest Katowicki Park Leśny, a także zielona dzielnica. Giszowiec, bo o nim mowa, jest oddalony od ścisłego centrum Katowic o ponad 5 km i pomimo swojego robotniczego charakteru jest najbardziej zieloną częścią miasta.

Zabytki techniki

Katowice to na polskiej mapie jeden z najbardziej uprzemysłowionych ośrodków miejskich, atrakcje Katowic to zatem w większości zabytki techniki. Za pomnik historii w 2011 roku uznano całą, powstałą w pierwszej dekadzie minionego wieku dzielnicę robotniczą Nikiszowiec. Wycieczki po Katowicach szlakiem industrialnym nie mogą ominąć wspomnianego wcześniej Giszowca ani Galerii Szyb Wilson. W XIX-wiecznym budynku pokopalnianym dzisiaj odbywają się wystawy, happeningi, projekcje filmowe i koncerty.

Modernistyczna architektura

Zwiedzanie KatowicOkres największej rozbudowy miasta przypada na dwudziestolecie międzywojenne. To właśnie wzniesione wówczas modernistyczne budynki są uznawane obecnie za atrakcje Katowic. Miłośnicy architektury lat 20. i 30. ściągają nie tylko do powstającego wówczas miasta Gdyni, ale także do Katowic. „Szlak Moderny” wyznacza 5,5-kilometrowy spacer, podczas którego zobaczyć można aż 16 zabytkowych budynków. Najsłynniejsze gmachy to 17-piętrowy „Drapacz Chmur” oddany do użytku na początku lat 30. po budowie trwającej 5 lat i obecna siedziba Urzędu Wojewódzkiego (przed II wojną światową Sejmu Śląskiego).

Przewodnicy po Katowicach chętnie pokażą również Pomnik Powstańców Śląskich z 1967 roku, wieżowiec Altus oddany do użytku w 2003 roku oraz wzniesioną w 2006 roku, 3-poziomową kopułę na rondzie gen. Janusza Ziętka.

Miasto-Ogród Kultury

Serce Śląska rozpoczęło starania o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury z hasłem Miasto Ogrodów. Mimo że na miano to według jury zasłużył Wrocław, to Katowice kontynuują założony program wspierania kultury. A mają się czym pochwalić. W słynnym Spodku występują znane, polskie i zagraniczne gwiazdy muzyki popularnej, odbywają się tu również wystawy, a nawet konferencje naukowe. W Katowicach znajduje się również najstarsza w regionie biblioteka (Biblioteka Śląska) i gmach Teatru Śląskiego z 1907 roku.