Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Podążając śladami Mikołaja Kopernika – zwiedzamy Olsztyn

OlsztynCzy wiedzą Państwo, że Mikołaj Kopernik mieszkał w olsztyńskim zamku? Czy planując spływ kajakowy, wybraliby Państwo rzekę Łynę przepływającą przez serce Mazur? Ile jeszcze tajemnic skrywa to miasto? Zapraszamy do Olsztyna, żeby odkryć je wszystkie.

Nie tylko dla miłośników aktywnego wypoczynku

Atrakcje Olsztyna to, wbrew powszechnej opinii, nie tylko tereny do pieszych wycieczek, spływów kajakowych czy tras dla rowerzystów. Zwiedzanie Olsztyna to przechadzki po mieście, którego historia rozpoczęła się przed prawie 7 stuleci. Stare Miasto serca Mazur to miejsce przepełnione zabytkową architekturą. W Olsztynie spotykają się znane i chętnie uczęszczane szklaki turystyczne – Europejski Szlak Gotyku Ceglanego, Szlak Grunwaldzki, Szlak Kopernikowski i Szlak Zamków Gotyckich. Przewodnicy po Olsztynie jako punkty obowiązkowe każdego programu wycieczki prezentują turystom Katedrę św. Jakuba, Bramę Wysoką, Stary Ratusz i Zamek Kapituły Warmińskiej.
Katedra św. Jakuba to bazylika katedralna wybudowana w XIV wieku w stylu gotyckim. Przez stulecia świątynia była rozbudowywana i remontowana, swój ostateczny kształt osiągnęła pod koniec XIX stulecia. W 1807 roku wojska napoleońskie przetrzymywały w niej około 1500 rosyjskich jeńców. Co ciekawe, przez kilka lat (1898–1900) organistą w Katedrze był kompozytor Feliks Nowowiejski. Latem wycieczki po Olsztynie mogą wysłuchać we wnętrzach świątyni Olsztyńskich Koncertów Organowych.

zwiedzanie OlsztynaInne atrakcje Olsztyna to Brama Wysoka i mury obronne oraz Stary Ratusz. Mury obronne i bramę wybudowano w XVI wieku. Brama Wysoka zachowała się jako jedyna z trzech bram w murach obronnych dawnego Olsztyna, została odrestaurowana w 2003 roku, a w jednej z nisz umieszczono szklaną mozaikę z wizerunkiem Matki Boskiej, którą miastu ofiarował papież Jan Paweł II. Stary Ratusz, który turyści oglądają dzisiaj, to rekonstrukcja XIV-wiecznego budynku, który został spalony w 1945 roku i odbudowany po kilku latach. W wnętrzach Ratusza znajdują się szczególnie ciekawe zegary słoneczne.

Śladami Kopernika

Zwiedzanie Olsztyna, miasta leżącego na Szlaku Kopernikańskim, nie może pominąć Zamku Kapituły Warmińskiej, Planetarium i Obserwatorium. W zamku, w którym mieszkał niegdyś astronom, dzisiaj można oglądać zbiory Muzeum Warmii i Mazur, w tym sporo eksponatów dotyczących życia i pracy Mikołaja Kopernika. Podczas szkolnych wakacji najmłodsi turyści biorą chętnie udział w „Wakacyjnych czwartkach z Mikołajem Kopernikiem”. Warto również odwiedzić Planetarium i Obserwatorium, z którego nawet nocą możemy wpatrywać się w rozgwieżdżone niebo.

Aktywny wypoczynek

Do tego, że Warmia i Mazury to mekka miłośników aktywnego wypoczynku nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Przez Olsztyn wytyczono liczne szlaki piesze i rowerowe prowadzące przez urokliwe lasy, a amatorzy spływów kajakowych mogą spędzić miło czas na rzece Łynie. 3-kilometrowa trasa spływu do zlewiska Łyny z Wadągiem nie powinna sprawić problemu nawet początkującym kajakarzom.