Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Romantyczne chwile w Opolskiej Wenecji

Opole znane jest przede wszystkim z odbywającego się tutaj od 1963 roku Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Serce Śląska Opolskiego ma jednak także inne twarze. Turyści mogą spędzić czas, jeżdżąc rowerami nad Odrą, oglądając uchatki kalifornijskie w zoo albo podziwiając perełki secesyjnej architektury. Zapraszamy do Opola!

Zmęczenie trudami podróży szybko daje się we znaki, warto zatem zaczerpnąć trochę oddechu, zanim rozpoczniemy zwiedzanie Opola. Doskonałym i pełnym uroku miejscem przechadzek, nazywanym czasem Opolską Wenecją, jest Młynówka. To stare koryto Odry kryje wiele pięknych zaułków – między innymi secesyjny, zabytkowy Most Groszowy (znany także jako Most Zielony), XIX-wieczny Most Zamkowy (inaczej: Most Żółty) czy śluzę przy Moście Katedralnym. Młynówka jest dzisiaj otoczona miejscem spacerowym i zielenią, choć dawniej była gospodarczym centrum miasta z licznymi młynami.

Opolska starówka

Opole otrzymało prawa miejskie w 1217 roku. Prawie tysiącletnia historia miasta zapisana jest w jego architekturze. Średniowieczna starówka zachowała układ z czasów swojej budowy, niestety w 1945 roku, podczas wyzwalania miasta przez radziecką Armię Czerwoną, architektura bardzo ucierpiała. Największe zniszczenia dotknęły kamieniczki wschodniej i zachodniej strony rynku, niestety urbaniści nie przywrócili im wyglądu sprzed zawieruchy wojennej. Wycieczki po Opolu oglądają dzisiaj głównie zabudowę w stylu barokowym.
Ważnym elementem starówki, który prezentują przewodnicy po Opolu, jest Ratusz. Budynek wybudowano na początku XIV wieku, choć obecny wygląd to efekt remontu przeprowadzonego w latach 30. minionego stulecia.

Widok jak z lotu ptaka

Niemniej ważnym punktem na trasie wycieczki po mieście jest Wieża Piastowska na wyspie Pasiece, z której rozpościera się widok na najważniejsze atrakcje Opola. Aby wspiąć się na szczyt wieży, należy pokonać 163 stopnie, które poprowadzą turystę wprost na widokową galerię. Obserwując stąd poszczególne zabytki i inne atrakcje, możemy zaplanować dalsze zwiedzanie Opola, na przykład okolicznych średniowiecznych budowli sakralnych – Kaplicy św. Anny i Kościóła św. Trójcy. Co ciekawe, Wieża Piastowska to ceglana budowla obronna wzniesiona około 1300 roku, która nie uległa zniszczeniu pomimo historycznych zawiłości targających tym regionem, za to co jakiś czas zmieniano szczyt wieży. Hełm, który oglądamy dzisiaj, to element dołączony w 1962 roku.

Niebywały zwierzyniec i stolica polskiej piosenki

Atrakcje Opola ucieszą również najmłodszych obieżyświatów. W tutejszym ogrodzie zoologicznym żyją jedyne w Polsce uchatki kalifornijskie, a poza Gdańskiem tylko tutaj można spojrzeć w oczy gorylom.

Nie mniejsze emocje budzi u dzieci i dorosłych słynny Amfiteatr Tysiąclecia. To na jego scenie od 50 lat podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej występują najbardziej znane gwiazdy rodzimej piosenki.