Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Miasto-twierdza… Witamy w Przemyślu!

zwiedzanie PrzemyślaPrzemyśl jest jednym z najstarszych polskich miast. Przez wieki o wpływy nad nim rywalizowały Polska, Węgry i Ruś. Przemyśl jest więc fascynującym tyglem kilku kultur, skrywającym przed turystami wiele tajemnic. Jeśli chcą Państwo odkryć zagadkę powstania Kopca Tatarskiego albo zajrzeć do Twierdzy Przemyśl, to zapraszamy na wspólną wycieczkę.

Pierwsze wzmianki o Przemyślu odnaleziono w źródłach z X wieku. Miasto leżące u podnóża Karpat zachwyca wielością zabytków i historyczną architekturą sakralną wielu wyznań. Bliskość Kresów Wschodnich, a szczególnie Lwowa, to nie tylko świadectwo mieszania się w tutaj wielu kultur, ale także powód, żeby zwiedzanie Przemyśla połączyć z wycieczką na Ukrainę.

Przemyskie serce jak dzwon

Przemyśl jest niezwykle fascynującym miastem, które podobnie jak Rzym zlokalizowane jest na 7 wzgórzach. Jest także stolicą dwóch archidiecezji: rzymsko- i greckokatolickiej. Przewodnicy po Przemyślu mogą oprowadzić po obiektach sakralnych wyznań: rzymsko- i greckokatolickiego, prawosławia i judaizmu. W sercu miasta znajduje się odrestaurowany zamek z XI wieku, a także kopiec, którego powstanie owiane jest legendą. Zwiedzanie Przemyśla jest dzięki tajemniczemu Kopcu Tatarskiemu jeszcze ciekawsze. Podania głoszą, że używając własnych czapek do przenoszenia ziemi, usypali go Tatarzy z żalu po śmierci chana lub że w kopcu pochowany jest legendarny fundator miasta – Przemysł.

Wycieczki po Przemyślu powinny dotrzeć do ekspozycji, której nie uda się zobaczyć w innym polskim mieście. Muzeum Dzwonów i Fajek mieści się w samym centrum w Wieży Zegarowej. Wśród eksponatów zobaczyć można kilkanaście warsztatów wytwarzających fajki. Pierwsze przemyskie fajki, znane i lubiane przez kolekcjonerów i czynnych palaczy na całym świecie, wyprodukowano w połowie XIX wieku. Obok rzeźbionych, wyjątkowo pięknych fajek z drewna wrzośca lub gruszy eksponowane są dzwony. Przekraczając próg muzeum, turysta zobaczy kilkusetletnie dzwony i dzwonki z Gdańska i Przemyśla oraz współczesne odlane w przemyskiej ludwisarni Felczyńskich.

Miasto jak twierdza

Choć jest ich naprawdę wiele, na tym nie kończą się atrakcje Przemyśla. Najsłynniejszym celem zwiedzania, któremu wycieczki po Przemyślu poświęcają zazwyczaj dużo czasu, jest Twierdza Przemyśl. Budowla obronna powstała w połowie XIX wieku jest 11. co do wielkości obiektem tego typu w Europie. Twierdza miała bronić Zachód przed Rosjanami, a oblegana trzykrotnie, poddała się dopiero w 1915 roku po długim oblężeniu i użyciu przez wroga materiałów wybuchowych. Wszelkie wartościowe przedmioty osobiste i broń rozkazano żołnierzom wrzucić do szamba. Cenne pamiątki po I wojnie światowej odkryto w stanie niemalże nienaruszonym po kilkudziesięciu latach. Dzisiaj czekają one na wystawienie we wnętrzach Twierdzy. Choć w 1997 roku budynek objęto Krajowym Programem Ochrony i Konserwacji Architektury Obronnej, to do dzisiaj w jego wnętrzach nie ma muzeum. Za to przez forty prowadzi czarny szlak turystyczny.