Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Witajcie w grodzie Kraka

KrakówDawna stolica Polski i siedziba królewska urzeka licznymi zabytkami i wspaniałą przyrodą w sercu miasta. Na rynku wsłuchaj się w hejnał mariacki, przypomnij sobie legendę o smoku, kiedy będziesz zwiedzać Wawel. To lekcja historii dla małych i dużych. Zwiedź z nami Kraków!

Zwiedzanie Krakowa to lekcja historii, nie tylko miasta, ale także całego kraju, podana w pigułce. Wycieczki po Krakowie rozpocząć najlepiej od zabytkowego centrum. Kiedy mamy czas na spokojną, pieszą wędrówkę, koniecznie zerknijmy na Kraków z dystansem. Spacer plantami otaczającymi Stare Miasto da nam piękny widok na dawne mury obronne, Barbakan i Bramę Floriańską. Następnie przewodnicy po Krakowie poproszą nas o skierowanie się Barbakanem do Rynku Głównego. Na płycie Rynku żaden turysta nie może uciec od niepisanej krakowskiej tradycji, czyli dokarmiania gołębi. Ziarna zawsze kupuje się w plastikowym kubeczku od stojącego nieopodal sprzedawcy. Obowiązkowymi punktami każdej wycieczki są odwiedziny Sukiennic i zakup pamiątek, a także wysłuchanie hejnału płynącego codziennie z wieży kościoła Mariackiego, gdy tylko zegar wybije południe. Latem możemy wspiąć się na wieżę, jednak ta atrakcja wymaga od turysty dobrej kondycji, bowiem na jej szczyt prowadzi prawie 240 schodów. Wewnątrz kościoła Mariackiego z kolei można zobaczyć słynny ołtarz autorstwa Wita Stwosza. Tuż obok rynku, na ulicy św. Anny, stoi zabytek polskiej uniwersyteckości – gmach Collegium Maius wzniesiony około 1400 roku.

Królewska historia Krakowa

Kraków teatrAtrakcje Krakowa są tak liczne, że jedna wycieczka jest najczęściej za krótka na obejrzenie ich wszystkich. Jednym z najważniejszych miejsc w Krakowie jest Zamek Królewski na Wawelu. Poza królewskimi komnatami, ciekawymi celami zwiedzania są także zbrojownia, skarbiec z legendarnym mieczem koronacyjnym polskich władców – Szczerbcem, katedra wawelska i wieża Zygmuntowska. W wieży wisi najsłynniejszy w naszym kraju dzwon Zygmunt, ufundowany przez Zygmunta Starego i zawieszony na wieży w 1521 roku. Dzwon, do którego uruchomienia potrzebnych jest 10 osób, bije w najważniejsze święta kościelne i państwowe oraz wydarzenia ważne dla historii Polski. Dźwięk słyszany jest nawet w odległości kilkunastu kilometrów od grodu Kraka. Ostatnio dzwon Zygmunta uruchomiono w lipcu 2013 roku, obwieszczając, że w 2016 roku w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. W Zamku Królewskim warto jeszcze obejrzeć grobowce w krypcie pod katedrą i ogrody królewskie.

Spacer na kopiec nie tylko Kościuszki

Wycieczki po Krakowie chętnie spacerują na kopiec Kościuszki, czyli stożkowate wzniesienie usypane około 1820 roku na cześć narodowego bohatera walczącego z Rosjanami i Prusakami. W dawnej stolicy są jednak jeszcze 3 mniej znane wzniesienia – kopce Józefa Piłsudskiego, Krakusa i Wandy. Wprawdzie pierwszy z nich miał być początkowo kopcem Niepodległości, jednak w połowie budowy, w 1935 roku Piłsudski zmarł i bez wahania postanowiono nazwać wzniesienie imieniem Marszałka.

Ślady międzywojennej wielokulturowości

Przewodnicy po Krakowie często opowiadają o licznej grupie wyznawców judaizmu, którzy w okresie międzywojennym zamieszkiwali miasto. Co czwartym obywatelem ówczesnego Krakowa był Żyd, a grupa ta skupiona była głównie w Kazimierzu. W dzielnicy wciąż możemy zobaczyć synagogi, domy modlitwy i cmentarz albo wybrać się do Teatru Żydowskiego.

Charakterystyczne atrakcje

KrakówZwiedzanie Krakowa można zaplanować również z myślą o wzięciu udziału w znanych wydarzeniach, które spodobają się przede wszystkim najmłodszym turystom. We wrześniu szczególnie popularny jest marsz jamników, a w okresie bożonarodzeniowym – wystawa szopek krakowskich.

Żegnając się z Krakowem, warto zajrzeć do niedalekiej Wieliczki, aby przejść 3-kilometrową trasę podziemną w Kopalni Soli „Wieliczka”. Do obejrzenia jest około 20 komnat. Szczególnie ciekawa jest Komnata św. Kingi zasługująca na miano sanktuarium, bowiem w jej wnętrzu umieszczono relikwie patronki. W kopalni można również zapoznać się ze zgromadzoną w 14 salach ekspozycją Muzeum Żup Krakowskich, prezentującą historię miasta i kopalni, a także technikę wydobycia soli.