Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Fabryki, włókniarstwo, moda i film – poznajmy wszystkie oblicza Łodzi

ŁódźPostfabryczny klimat, najdłuższy w Polsce uliczny deptak, dawna fabryka zaadaptowana na potrzeby centrum handlowego. To pierwsze walory Łodzi, jakie przychodzą nam najczęściej do głowy. Łódź to jednak znacznie więcej niż miasto fabryczne, ulica Piotrkowska i Manufaktura. Koniecznie wybierzmy się do Łodzi!

W sercu Łodzi wciąż tętni fabryka

Miasto jest dumne ze swojej fabrycznej tradycji i bardzo ją pielęgnuje. Muzeum Miasta Lodzi, od którego powinniśmy rozpocząć zwiedzanie Łodzi, ma swoją siedzibę w największym w naszym kraju fabrykanckim pałacu rodziny Poznańskich. Tuż obok znajduje się odrestaurowany kompleks fabryczny z XIX wieku. Dzisiaj jego mury mieszczą w sobie kilkaset sklepów, a sama Manufaktura poza działalnością handlową dba również o rozwój kulturalny i rozrywkowy miasta. Wycieczki po Łodzi zainteresowane sztuką mogą w Manufakturze wstąpić do Muzeum Sztuki– ms2.

Modowo-włókniarskie oblicze miasta

wycieczki po ŁodziAtrakcje Łodzi to nie tylko wspomnienie po dawnej świetności fabryk. Miasto szczyci się także włókiennictwem i wieloma wydarzeniami związanymi z modą. We wnętrzach Białej Fabryki Geyera możemy zapoznać się ze zbiorami Centralnego Muzeum Włókiennictwa, wśród których są między innymi zabytkowe maszyny włókiennicze. Miłośnicy współczesnej mody mogą rozpocząć studia związane z kreowaniem ubioru na ASP lub tekstyliami na politechnice. W mieście co roku odbywają się najważniejsze w kraju wydarzenia w branży, na przykład Fashion Week Poland.
Łódź okiem filmowca

Miasto jest także znane jako centrum filmowe i miejsce, w którym kształcą się adepci takich zawodów, jak aktor, reżyser czy scenarzysta. Jak na miasto filmowe przystało, nie mogło tutaj zabraknąć Alei Gwiazd wzorowanej na Alei Sław w Hollywood. Aleja Gwiazd zajmuje fragment najdłuższego w Polsce deptaku, czyli ulicy Piotrkowskiej przebiegającej przez centrum Łodzi. Przewodnicy po Łodzi pokażą tutaj turystom nie tylko ślady po obecności gwiazd polskiej kinematografii, ale także na przykład ławeczkę, na której przysiadł Julian Tuwim. Miłośnicy filmu mogą za to wybrać się do Muzeum Kinematografii i Muzeum Bajki Se-ma-for, w której zbiorach zobaczą prawdziwą statuetkę Oscara.

Miasto czterech kultur

wycieczki po ŁodziZwiedzanie Łodzi, niezależnie od tego, czy poszukujemy śladów industrialnej przeszłości miasta, czy raczej marzymy o znalezieniu śladów ulubionego aktora, na każdym turyście pozostawia wrażanie wielokulturowości. Atrakcje Łodzi to w głównej mierze efekt przenikania się w tym miejscu aż 4 kultur – polskiej, rosyjskiej, niemieckiej i żydowskiej. Łódź stawała się tyglem kultur w XIX wieku wraz z uruchamianiem kolejnych fabryk. Na przełomie XIX i XX wieku Polacy stanowili zaledwie połowę mieszkańców miasta, ale po II wojnie światowej proporcje te zupełnie się zmieniły – obecnie Łódź jest zdecydowanie polska. Szacunek dla wielokulturowej przeszłości wyrażono, na stałe wpisując w miejski kalendarz wydarzeń kulturalnych Festiwal Łódź Czterech Kultur.