Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Szczecin – tu pływające ogrody spotykają biel pełnomorskich żagli

zwiedzanie SzczecinaCzy wiedzą Państwo, obywatelem honorowym jakiego miasta był Kanclerz II Rzeszy? Dokąd należy pojechać, żeby obejrzeć film w najstarszym na świecie kinie? W jakim mieście przyszła na świat caryca Katarzyna II? Jeśli nie, to już dziś zapraszamy na wycieczkę do Szczecina.

Spór o nadmorski lub lądowy charakter Szczecina toczy się już od dłuższego czasu. Faktem jest, że na szczecińskie jezioro Dąbie mogą wpływać pełnomorskie jachty, co czyni wycieczki po Szczecinie niezwykle atrakcyjnymi dla zapalonych marynistów i miłośników żeglarstwa. Co roku w mieście odbywa się światowy zlot żaglowców The Tall Ship Races. Około 100 jednostek cumuje między innymi przy Wałach Chrobrego, z których przewodnicy po Szczecinie prezentują przepiękny widok na starówkę.

Historyczna cześć miasta

Zwiedzanie Szczecina, jednego z najstarszych polskich miast, warto rozpocząć od wspomnienia po latach jego największej świetności. Gród przez kilka stuleci pozostawał pod panowaniem dynastii Gryfitów, którzy zamieszkiwali zamek nazywany dzisiaj Zamkiem Książąt Pomorskich. Jasnoszara renesansowa budowla z zielenią kopuł zachwyca turystów. Siedziba Gryfitów została zniszczona w 1944 roku, przez pierwsze lata po wojnie prowadzone były w jej ruinach prace archeologiczne. Dzisiejszy wygląd zabytku zawdzięczamy pracom prowadzonym przez ponad dwie dekady aż do 1980 roku. Historyczną świetność miasto prezentują też inne atrakcje Szczecina, będące pozostałością po dawnych murach obronnych –Brama Królewska i Brama Portowa, obie z XVI wieku, czy Baszta Siedmiu Płaszczy, znana także jako Baszta Panieńska. Niemniej ważnym zabytkiem w dziejach Szczecina jest średniowieczny Ratusz Staromiejski, w którym dzisiaj mieści się Muzeum Miasta Szczecina. Współczesny budynek jest rekonstrukcją XV-wiecznego zabytku zniszczonego podczas II wojny światowej.

Wały Chrobrego

Czym byłyby wycieczki po Szczecinie bez zwiedzania słynnych Wałów Chrobrego? Ten wspaniały punkt widokowy na starówkę i miejsce, z którego można oglądać zapierające dech w piersiach żaglowce, na co dzień tętni życiem studenckim. Na Wałach Chrobrego znajdują się siedziby Wyższej Szkoły Morskiej i Muzeum Morskiego.

Nietypowe atrakcje i pływające ogrody

Przewodnicy po Szczecinie nierzadko opowiadają mało znane fakty z życia i dziejów miasta. Szczególnie ciekawa jest historia miejskich podziemi, w których prawdopodobnie ukryto legendarną Bursztynową Komnatę. Przejście podziemne pozostaje niewykorzystane jako atrakcja turystyczna, choć najprawdopodobniej kryje nieukończony dworzec kolejowy i system dróg. Miłośnicy techniki mogą za to zobaczyć jedyny w Polsce zwodzony most kolejowy na dopływie Odry – Regalicy. Most pozbawiony jest linii elektrycznej, maszynista musi więc w drodze na most odpowiednio rozpędzić pociąg.

Miasto bardzo dba o własną markę, co udowodniło, ogłaszając plan rozwoju do 2050 roku „Floating Gardens”. Program skupia to, co w Szczecinie najlepsze – zbiorniki wodne i zieleń, które zajmują połowę jego przestrzeni.