Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Z wizytą u Warszawskiej Syrenki

Stadion Narodowy w WarszawieWarszawa to obok Krakowa jedyne miasto, które w pigułce podaje nam historię całego kraju. Największe i najbogatsze miasto w Polsce, w którym zakocha się każdy turysta. Taka jest Warszawa, przepełniona zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Odwiedź stolicę razem z nami!

Wycieczki po Warszawie nie sposób rozpocząć w innymi miejscu, jak tylko na starówce. Kiedy spojrzymy na zdjęcia z czasów II wojny światowej lub pierwszych lat po wyzwoleniu, zobaczymy, jak ogromną pracę wykonali urbaniści, architekci i inżynierowie budownictwa. W samym sercu placu Zamkowego znajduje się otwarty dla turystów Zamek Królewski. W jego wnętrzach zobaczymy między innymi Salę Tronową i Salę Balową, pokoje królewiczów czy apartament podkomorzego, a także 2 obrazy Rembrandta i arrasy. Nieopodal Zamku stoi inny stołeczny symbol – Kolumna Zygmunta, którą wzniósł Władysław IV na cześć swego ojca-króla Zygmunta II Wazy, który przeniósł stolicę Rzeczypospolitej z Krakowa do Warszawy. Ważnymi elementami starówki są także Pomnik Warszawskiej Syrenki, Kamienne Schodki, Barbakan i Pomnik Małego Powstańca.

Podążając Królewskim Traktem

WarszawaZwiedzanie Warszawy pokrywa się często z niemniej znanym szlakiem – Traktem Królewskim, który łączy plac Zamkowy z Wilanowem. Na trasie spaceru obejrzymy wiele pomników i budowli sakralnych. Najciekawsze atrakcje Warszawy, obok których przejdziemy, to między innymi Pałac Prezydencki i Gród Nieznanego Żołnierza. Warto tutaj zatrzymać się o pełnej godzinie, aby zobaczyć zmianę warty. Trakt Królewski krzyżuje się z przystankiem jedynego w Polsce metra, dlatego warto wsiąść do tego nietypowego dla naszego kraju środka transportu publicznego i przejechać nim choć jedną stację. Przy Krakowskim Przedmieściu, słynnej ulicy będącej fragmentem Traktu, możemy zobaczyć budynek jednej z największych rodzimych uczelni – Uniwersytetu Warszawskiego i jej bibliotekę. Przed wejściem do Biblioteki Uniwersyteckiej przysiadł student, przy czym ten konkretny żak nie przygotowuje się w pocie czoła do nadchodzącej sesji, ale zamarł w poważnej pozie odlany jako pomnik.
Warszawskie ogrody i pałace

Najbardziej rozpoznawalnymi zespołami pałacowo-parkowymi są Łazienki i Wilanów. Łazienki to zespół zieleni i zabytków architektury, który zajmuje prawie 80 ha w samym sercu stolicy. Pośród urzekającej przyrody przewodnicy po Warszawie wskażą Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Biały Dom, Starą Pomarańczarnię, Wielką Oficynę (zwaną inaczej Podchorążówką) i Amfiteatr, a także liczne pawilony i pomniki.
W Wilanowie zlokalizowanym na obrzeżach miasta poczujemy duch epoki największej świetności szlacheckiej Rzeczypospolitej. Czasy Jana III Sobieskiego i jego ukochanej Marysieńki czuć tutaj niemalże na każdej ścieżce. Wycieczki po Warszawie chętnie kończą pełne wrażeń zwiedzanie w zaciszu wilanowskiego parku (utrzymanego w stylu włoskiego baroku lub angielskiego romantyzmu) i w przepięknych wnętrzach pałacu.

Powstańcza karta warszawskich dziejów

WarszawaPodczas II wojny światowej ludność Warszawy nie chciała biernie przyglądać się działaniom okupanta. W stołecznych mieście wybuchły dwa powstania – powstanie w getcie warszawskim i powstanie warszawskie. Ludność żydowska objęta przez III Rzeszę planem eksterminacji została stłoczona w getcie i narażona tym samym na tragiczne warunki bytowe i epidemie. Systematyczny wywóz mieszkańców getta do obozów zagłady spotkał się ze sprzeciwem żydowskich organizacji zbrojnych działających w podziemiu, a walki toczono w kwietniu i maju 1943 roku. Powstanie zakończyło się wraz ze zniszczeniem Wielkiej Synagogi i zrównaniem dzielnicy żydowskiej z ziemią.
Powstanie warszawskie wybuchło rok później, 1 sierpnia 1944 roku, a jego celem było usunięcie wojsk hitlerowskich z Warszawy. Choć Polacy wspierani byli przez Armię Czerwoną, to nie udało im się odzyskać stolicy. 2 października podpisano kapitulację. Podczas walk zburzono około 25% budynków na terenach objętych działaniami powstańców, ale Niemcy dopuścili się kolejnych zniszczeń już po kapitulacji. Więcej o tamtych dramatycznych chwilach można dowiedzieć się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wstęp do dalszych wycieczek

Atrakcje Warszawy są tak liczne, że zapoznanie się ze wszystkimi urokami serca kraju nad Wisłą zapełniłoby ściśle plan niejednej kilkudniowej wycieczki. Warto zajrzeć jeszcze na przykład na nowo wybudowany Stadion Narodowy, multimedialnego Muzeum Fryderyka Chopina, multimedialnego Parku Fontann czy Pałacu Kultury i Nauki, a tam wjechać na taras widokowy zlokalizowany na 30. piętrze zabytkowego budynku.

Z roku na coraz większa popularnością cieszy się również Centrum Nauki Kopernik założone w 2005 roku. Ta instytucja popularyzująca naukę, finansowana z funduszy publicznych, prezentuje ciekawe zjawiska w formie interaktywnej. W siedzibie Centrum oglądać można kilkaset interaktywnych stanowisk skupionych w sześciu stałych galeriach, warto również zobaczyć Planetarium Mikołaja Kopernika i poeksperymentować w laboratoriach: robo tycznym, fizycznym, chemicznym i biologicznym.