Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Miasto idealne, czyli renesansowy Zamość

zwiedzanie ZamościaMiasto idealne, a jego plan nakreślony tak, aby najpełniej odpowiadał proporcjom tzw. człowieka witruwiańskiego. Stare Miasto to prawdziwa perła renesansu. Nie bez powodu zamojska starówka wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zawitajmy do Zamościa!

Turyści z całego świata ściągają do tego 70-tysięcznego miasta, żeby zobaczyć jeden z najpiękniejszych i najsłynniejszych zespołów urbanistycznych. Zamojska starówka, od której warto rozpocząć zwiedzanie Zamościa, jest pięknym kompleksem renesansowych budynków, które wraz z miejskimi fortyfikacjami wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Renesansowa starówka

Największą atrakcją staromiejskiego rynku jest renesansowy Ratusz, w którym do dziś swą siedzibę mają władze Zamościa. Do Ratusza swoje pierwsze kroki kierują turyści, którzy chcieliby kupić pamiątki, mapy i przewodniki w Zamojskim Ośrodku Informacji Turystycznej. Przewodnicy po Zamościu często opowiadają ciekawą anegdotę o hejnale, którego dźwięk płynie latem w samo południe z ratuszowej wieży, sięgającej 52 m nad płytę Starego Rynku. Ciekawe jest to, że dźwięk odgrywany jest jedynie w trzy strony świata. Przekazy głoszą, że założyciel miasta, Jan Zamoyski, zabronił grać hejnał w stronę nielubianego przez siebie Krakowa.

Perełki odrodzenia

wycieczki po ZamościuWokół zamojskiej starówki zgromadzone są prawdziwe perły renesansowej architektury – pięknie zdobione kamieniczki. Wśród nich najciekawsze są doskonale zachowane Kamienice Ormiańskie, kamienica pod św. Kazimierzem, kamienica Morandowska czy charakterystyczna kamienica Linkowska z ceglaną elewacją.

Ciekawym, późnorenesansowym zabytkiem jest Katedra. Budynek zaprojektowany przez architekta Bernarda Moranda wznoszony był pod koniec XVI wieku, a latach 1826-1828 została przebudowana. Katedralny ołtarz w stylu barokowym to dzieło z końca XVIII wieku. Katedra skrywa również 8 kaplic, z których najciekawszą jest bez wątpienia Kaplica Zamoyskich z płytą nagrobną i portretem Jana Zamoyskiego. Dzwonnica jest niższa od ratuszowej wieży o 5 m, ale latem służy jako wieża widokowa, z której można oglądać liczne atrakcje Zamościa.

Akademia Zamoyska

Wycieczki po Zamościu nie mogą ominąć niezwykle istotnej w dziejach miasta Akademii Zamoyskiej. Ta trzecia po krakowskiej i wileńskiej uczelnia Rzeczypospolitej kształciła młodzież aż do 1784 roku, kiedy została zamknięta przez austriackiego zaborcę. W okresie zaborów przez lata budynek był ważny dla armii, a w jego murach mieściły się między innymi koszary. Niezmiennie od 1916 roku Akademia Zamoyska odgrywa pełnioną przez siebie wcześniej rolę siedziby placówek edukacyjnych.

Pałac Zamoyskich

Atrakcje Zamościa są silnie związane z rodem, z którego pochodził założyciel miasta. Pałac oddano do użytku w 1586 roku. Tutaj mieszkał Hetman i jego potomni, tutaj zapadały decyzje ważne dla miasta. Dzisiaj jest siedzibą sądu, a przed jego wejściem ustawiono pomnik Jana Zamoyskiego.