Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Góry Bardzkie – pasmo górskie z łagodnym klimatem

Góry Bardzkie to dość łagodne wzniesienia bez typowego, surowego klimatu górskiego. Liczne zabytkowe obiekty sakralne, pobliska Twierdza Srebrnogórska i urokliwy przełom Nysy Klodzkiej zachęcają do odpoczynku w Górach Bardzkich. Kilka popularnych szlaków pieszych i rowerowych oraz fragment Europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3 wiodący przez najwyższą część pasma czekają na miłośników aktywnej turystyki. Nasi przewodnicy po Górach Bardzkich zapraszają na wspólną wycieczkę!

Góry Bardzkie to najbardziej wysunięta na wschód część Sudetów Środkowych. Wycieczki po Górach Bardzkich mogą wędrować dwoma częściami pasma – niższym Grzbietem Zachodnim, którego wierzchołek Słup sięga 667 m n.p.m., i wyższym Grzbietem Wschodnim, którego najwyższe punkty to Kłodzka Góra sięgająca 765 m n.p.m. i Ostra Góra – 751 m n.p.m. Obie części rozdzielana malowniczy przełom rzeki Nysa Kłodzka.

Atrakcje Gór Bardzkich

Każdy miłośnik gór znajdzie tutaj coś dla siebie. Turyści lubiący zwiedzanie mogą zobaczyć liczne zabytkowe obiekty i budowle sakralne, fortyfikacje i inne atrakcje architektoniczne. Z kolei turyści rozkochani w aktywnym spędzaniu wolnego czasu mogą skorzystać z kilku szlaków pieszych i kilku rowerowych.

Zwiedzanie Gór Bardzkich warto rozpocząć od wsi Bardo położonego u stóp pasma. Najciekawszym zabytkiem miasteczka jest sanktuarium Matki Boskiej Bardzkiej w kościele Nawiedzenia NMP o charakterze barokowym, kryjące we wnętrzu figurę Madonny Tronującej. W podziemiach pobliskiego klasztoru redemptorystów można obejrzeć ruchomą szopkę, warto także zobaczyć kamienny most wybudowany na Nysie Kłodzkiej w XVI wieku. Okolica przepełniona jest obiektami sakralnymi – na Różańcowej zakonnicy w XVIII i XIX wieku wznieśli wiele kapliczek różańcowych w różnych stylach architektonicznych, można stąd także dotrzeć do Kalwarii na Bardzkiej Górze usytuowanej 582 m n.p.m. z barokową kaplicą górską Najświętszej Marii Panny postawioną na początku XVII stulecia. Niezwykłą atrakcją rejonu są fortyfikacje z najważniejszą Twierdzą Srebronogórską. Poza najpopularniejszą twierdzą, turyści mogą także zobaczyć fort Ostróg i pozostałości fortyfikacji ziemnych na Mężyku i Lisiurze.

Pakujemy plecaki i w drogę – wybrane szlaki turystyczne

Miłośnicy turystyki pieszej i rowerowej maja do wyboru po cztery trasy. Piesi mogą na przykład wyruszyć z miejscowości Bardo i dojść żółtym szlakiem pielgrzymkowym do Ząbkowic Śląskich albo zielonym przez Złoty Stok do Radochowa. Warto z kolei, aby rowerzyści przejechali trasą niebieską z miejscowości Bardo wokół rezerwatu cisów albo żółtą wokół Kalwarii Bardzkiej.