Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Góry Bystrzyckie – Autostradą Sudecką przez wzniesienia i szczyty

Góry BystrzyckieGóry Bystrzyckie wyróżniają się dużym zalesieniem i niewielką liczbą ludności. Słaba baza noclegowa w porównaniu z innymi pasmami górskimi nie odstrasza jednak miłośników długich pieszych wycieczek i kolarstwa górskiego. W zamian za mniejszą liczbę restauracji i sklepików z pamiątkami, wybierając się w Góry Bystrzyckie, trafiamy do górskiej oazy spokoju. Jakie atrakcje Gór Bystrzyckich czekają na turystów?

Zwiedzanie Gór Bystrzyckich warto rozpocząć od zapoznania się z podstawowymi faktami dotyczącymi tego pasma. Region słynie nie tylko z walorów turystycznych, ale i uzdrowiskowych. Najsłynniejsze wśród kuracjuszy są trzy miasteczka: Długopole-Zdrój, Polanica-Zdrój i Duszniki-Zdrój. Większe miasta przepełnione zabytkami i miejscami wartymi zobaczenie znajdują się u stóp pasma.
Góry Bystrzyckie to rozległy, bardzo lesisty i mało zróżnicowany obszar Sudetów Zachodnich położony na Dolnym Śląsku, czeska część pasma nazywana jest przez naszych sąsiadów Górami Orlickimi. Najwyższy szczyt to Jagoda sięgająca 977 m n.p.m. Największą atrakcją regionu jest tzw. Autostrada Sudecka, umożliwiająca zmotoryzowanym miłośnikom polskich gór podziwianie przepięknych krajobrazów Kotliny Kłodzkiej, Masywu Śnieżnika i Doliny Orlicy. Droga wojewódzka nr 389, nazywana także Autostradą Sudecką, jest najwyżej położoną drogą asfaltową w naszym kraju.

Dziedzictwo kulturowe i ciekawe zabytki

Przewodnicy po Górach Bystrzyckich poza wędrówkami po zalesionych zboczach mogą pokazać turystom wiele interesujących miejsc. Pierwszych z nich jest Muzeum Misyjno-Etnograficzne na górze Kostera w Polanicy-Zdroju, który prowadzą zgromadzeni w zakonie oo. Sercanów Białych. Wycieczki po Górach Bystrzyckich mogą w muzealnych wnętrzach zobaczyć sztukę ludową i przedmioty codziennego użytku z takich odległych krajów, jak Peru, Tahiti i Kongo. Wędrując po górach, turyści napotkają domki myśliwskie, kapliczki i krzyże, owianą legendami kamienną rzeźbę mężczyzny w kapeluszu datowaną na 1872 rok, nazywaną „Szarym Człowiekiem” lub „Strażnikiem Wieczności” (od pobliskiej drogi o nazwie „Wieczność”), a także ruiny XIV-wiecznego Zamku Szczerba na zboczach w pobliżu Gniewoszowa. Spędzając urlop w regionie, warto także zobaczyć drewniane kościoły w Zalesiu, Nowej Bystrzycy i Kamieńczyku, a w Niemojowie dwór sołtysa z początku XVIII wieku. Niebywałe atrakcje Gór Bystrzyckich stanowią fortyfikacje zbudowane na rozkaz Fryderyka Wilhelma II dla obrony przed wojskami austriackimi.

Górskie szlaki piesze i rowerowe

Najważniejsze szlaki piesze to fragment czerwonego Głównego Szlaku Sudeckiego z Zieleńca do Długopola-Zdroju oraz fragmenty międzynarodowych szlaków – zielonego I22 z Duszników-Zdroju do Bystrzycy Kłodzkiej przez zamek Leśna i Drogę Stanisława oraz niebieskiego I21 z Duszników-Zdroju do Międzylesia. Trasą lubianą przez rowerzystów jest zielona trasa rowerowo-narciarska ze schroniska Szarotka do Lasówki. Góry Bystrzyckie są zresztą uwielbiane przez narciarzy ze względu na mało uczęszczane szlaki, długo utrzymującą się grubą pokrywę śnieżną i częste zimą opady śniegu.