Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Wycieczka do krainy wygasłych wulkanów

Góry KaczawskieGóry Kaczawskie to część Sudetów leżąca na północnym zachodzie naszego kraju. Region zwany jest krainą wygasłych wulkanów, a Ostrzyca Proboszczowicka, wzniesienie z nieczynnym kominem wulkanicznym, nazywana jest popularnie śląska Fudżijamą. Jakie inne zadziwiające atrakcje czekają na Państwa w Górach Kaczawskich? O tym dowiemy się podczas wspólnej wycieczki!

Atrakcje Gór Kaczawskich są polskim fenomenem. Uwagę przyciągają tutaj przede wszystkim nieczynne wulkany. Szlaki turystyczne prowadzą właśnie przez takie wzniesienia z nieczynnymi kominami wulkanicznymi, a niewielka wysokość pasma (wierzchołki nie przekraczają na ogół 600 m n.p.m., a najwyższy szczyt Skopiec sięga 762 m n.p.m.) zachęcają do rodzinnych wędrówek po górach.
Niestety, pasmo jest wciąż niedocenione przez turystów, co potwierdza niewielka liczba wyznaczonych pieszych szlaków turystycznych. Wycieczki po Górach Kaczawskich mogą nie tylko pochwalić się chodzeniem po wulkanach, ale także znalezieniem kamieni szlachetnych, których jest tutaj spora liczba czekająca tylko na wypatrzenie przez wprawne oko. Za to liczne drogi krajowe pozwalają na dotarcie w ten region z wielu, nawet tych najbardziej oddalonych rejonów Polski.

Zwiedzanie Gór Kaczawskich

Przewodnicy po Górach Kaczawskich nie mają wprawdzie do wyboru wielu szlaków turystycznych, za to w najciekawszych miejscach pasma zorganizowano liczne ścieżki dydaktyczne. Największe zagęszczenie infrastruktury turystycznej zauważyć można w Parku Krajobrazowym „Chełmy”. Tutaj turyści dowiedzą się o geologii zwiedzanego obszaru, zobaczą również malownicze widoki. Wycieczki po Górach Kaczawskich tutejsza przyrodę najchętniej poznają, wędrując ścieżkami w pobliżu Myśliborza – „Archeologiczną”, „Wąwozem Myśliborskim”, „Śladami Kopaczy”, „Leną” i „Nad Groblą”. Warto również wybrać się 6-kilometrową ścieżką zdrowia, która prowadzi z Męcinki do Bogaczowa. Pozostałe ciekawe szlaki to fragment Szlaku Zamków Piastowskich (z imponującymi ruinami zamku Niesytno i zamkiem Grodziec). Niebieski fragment Europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3 wiedzie z Jeziora Pilchowickiego do Radomierza i jest główną trasą turystyczną całego pasma.

Szlak Wygasłych Wulkanów i kaczawskie zabytki

Trudno wyobrazić sobie wakacje w krainie wygasłych wulkanów bez chwili spędzonej na tej trasie. Szlak Wygasłych Wulkanów liczy 85 km i jest oznaczony kolorem żółtym. Trasa rozpoczyna się na Legnickich Polach i prowadzi między innymi przez wzniesienia wulkaniczne Rataj, Czartowska Skała, Ostrzyca i Grodziec. Geologicznie ciekawe, poza wygasłymi wulkanami, są Małe Organy Myśliborskie, czyli bazaltowe słupy przypominające piszczałki organów, oraz podobne porfirowe Wielkie Organy Wielisławskie.
Góry Kaczawskie nie zawiodą również miłośników dawnej architektury. W Leszczynie koło Złotoryi można zobaczyć ekspozycję skansenu górnictwa miedzi, w Siedlęcinie – kamienną wieżę rycerską, w Świerzawie – romański kościół, we Wleniu, w Warcie Bolesławieckiej, Płoninie i na Grodźcu – ruiny warowni, a w Jaworze – Kościół Pokoju.