Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Rudawy Janowickie– mekka polskich wspinaczy górskich

Rudawy JanowickieRudawy Janowickie słyną z dużej liczby skałek granitowych i wyjątkowych Kolorowych Jeziorek. Pasmo jest częścią Sudetów Zachodnich. Porozrzucane tutaj skałki to tzw. skalne miasteczko. Przewodnicy po Rudawach Janowickich zapraszają na wspólną wyprawę w góry.

Rudawy Janowickie leżą we wschodniej części Sudetów Środkowych, a ich najwyższy wierzchołek, Skalnik, sięga 945 m n.p.m. Zwiedzanie Rudaw Janowickich ma do dyspozycji około 90 km2 gór z licznymi miejscami idealnymi do wspinania się po skałkach. Z tej formy rekreacji słyną zresztą Rudawy Janowickie wśród polskich wspinaczy górskich.

Co zobaczyć?

Na pytanie o to, co warto zobaczyć w Rudawach, najlepiej odpowiedzą przewodnicy po Rudawach Janowickiech. Turyści najchętniej wspinają się na dwa szczyty i zaglądają do Schroniska „Szwajcarka”, sporą popularnością cieszy się również kilka wsi oddających specyfikę regionu, zamkowe ruiny i Kolorowe Jeziorka.

Wycieczki po Rudawach Janowickich chętnie wchodzą na dwa szczyty – Sokoliki wysokie na 642 m n.p.m. i Krzyżną Górę sięgającą 652 m n.p.m. W XIX wieku pod pruskim panowaniem włączono pasmo do programu sentymentalnego kształtowania krajobrazu, z którego do dzisiaj pozostały jedynie ślady po platformach widokowych na romantyczne krajobrazy. Na szczyt Sokolików wejdziemy po stuletnich, krętych, metalowych schodkach, a na końcu trasy czeka widok na Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Wędrując na Krzyżną Górę, na jej szczycie zobaczymy metalowy krzyż postawiony tutaj w 1830 roku. Przemierzając górskie szlaki warto także zobaczyć unikalne Schronisko „Szwajcarka”, ulokowane na skrzyżowaniu czterech pieszych szlaków – niebieskiego z Trzcińska do Kamiennej Góry, zielonego z Wojanowa do Janowic Wielkich, czerwonego na Sokolnik i czarnego na Krzyżną Górę. Budynek schroniska przypominający alpejską chatę pasterską zbudowano w 1823 roku.

Inne atrakcje Rudaw Janowickich

Będąc w mekce polskich wspinaczy górskich, warto także zobaczyć miasteczka z ciekawą zabudową: Karpniki goszczące niegdyś arystokrację, a nawet carycę Katarzynę II, górniczą wieś Janowice Wielkie, której dzieje sięgają XIII stulecia, o wiek młodsze Pisarzowice i XV-wieczne Trzcińsko. Inny cel wędrówek – Zamek Bolczów to coroczne miejsce spotkań miłośników średniowiecza. Choć zamek wzniesiony w XIV stuleciu był wielokrotnie niszczony, to w XIX stuleciu podjęto się jego rekonstrukcji, umożliwiając nocowanie i posilanie się w jego murach. Dziś z funkcji usługowych nie pozostał nawet ślad, ale grube średniowieczne mury co sezon przyciągają tutaj zastępy turystów. Znane są równie trzy Kolorowe Jeziorka – Purpurowe, Błękitne (Lazurowe) i Zielone. Ciekawy kolor wody jeziorka zawdzięczają występującym tutaj związkom chemicznym.