Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Góry Sowie – pasmo z dużą różnicą wysokości

Góry SowiePasmo o zróżnicowanej wysokości spodoba się szczególnie wytrwałym piechurom, którzy z wypchanym plecakiem mogą spędzać całe dnie na górskich szlakach. Miłośnicy przyrody poczują się lekko zawiedzeni, że w Górach Sowich wcale nie ma tak wiele odmian ptaka-symbolu mądrości, jak mogłoby się wydawać. Pasmo jest za to niechlubnym znakiem klęski ekologicznej, która dotknęła je z winy człowieka. Zwiedzanie Gór Sowich – wybierzmy się na wspólną wycieczkę!

Góry Sowie to część Sudetów Środkowych w całości leżąca na Dolnym Śląsku. Góry zajmują około 200 km2 powierzchni, a ich atrakcyjność zwiększa spore zróżnicowanie wysokości, wręcz wymarzone przez piesze wycieczki po Górach Sowich. Najwyższy szczyt, Wielka Sowa, sięga 1015 m n.p.m., pozostałe wierzchołki nie przekraczają granicy 980 m n.p.m., a ich minimalna wysokość to 600 m n.p.m. Nazwa pasma budzi skojarzenia o częstym występowaniu tutaj licznych gatunków sów. Nic bardziej błędnego – przewodnicy po Górach Sowich przy odrobinie szczęścia będą mogli jedynie pokazać puchacza i puszczyka.

Przyroda – niszczenie i ochrona

Atrakcje Gór Sowich to nie tylko kwitnąca przyroda i tętniący życiem zwierząt górski las. Duże zaludnienie tego regionu i bliskie położenie silnie uprzemysłowionego Śląska sprawiło, że od kilku dekad wpływ człowieka na przyrodę Gór Sowich jest ogromny, a szczególnie silnie doskwierają kwaśne deszcze. Najwięcej szkód wywołało wycinanie wielu gatunków drzew i zastępowanie ich świerkiem (dzisiaj mamy do czynienia tutaj z monokulturą świerka) oraz szczególnie nasilone i groźne kwaśne deszcze spadające w Górach Sowich na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Dzisiaj kładzie się duży nacisk na edukację ekologiczną miejscowej ludności, tworzy się także obszary ochrony przyrody – parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody i obszary chronionego krajobrazu.

Turystyczne atrakcje Gór Sowich

Góry SowieWśród najważniejszych atrakcji turystycznych w Górach Sowich warto wymienić wieże widokowe na Wielkiej Sowie i Kalenicy (trzeci pod względem wysokości szczyt pasma), kościół Wniebowzięcia NMP w Bielawie ze 101-metrową wieżą widokową, XIII-wieczny kościoł św. Jakuba w Pieszycach i XVIII-wieczny kościół św. Antoniego w Pieszycach oraz kościół św. Piotra i Pawła w Bożkowie z amboną w kształcie łodzi. W Bożkowie znajduje się także nowoczesny, bo wybudowany w XX wieku na wzór Disneylandu Pałac Magnisiów. Sporym zainteresowaniem cieszą się również zamek w Owieśnie, Zamek Grodno i ruiny kamiennego Zamku Rogowiec. Przewodnicy po Górach Sowich zaciekawią tajnym projektem Hitlera – „Olbrzym” (niem. Riese), w którego skład wchodziły m.in. Podziemne Miasto Osówka i Sztolnie Walimskie. Perełką regionu jest miasto Srebrna Góra i tamtejsze fortyfikacje.

Najciekawsze szlaki turystyczne to fragment czerwonego Głównego Szlaku Sudeckiego z Jedliny-Zdroju do Srebrnej Góry, który prowadzi przez Wielką Sowę. Na najwyższy grzbiet pasma wejdziemy, wędrując także m.in. szlakami zielonym z Nowej Rudy na Wielką Sowę i żółtym z Walima do Pieszyc. Twierdzę Srebrnogórską można zobaczyć, korzystając z niebieskiej trasy Zagórze – Srebrna Góra.