Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Góry Świętokrzyskie – pasmo z historią

Wycieczki góry ŚwiętokrzyskieGóry Świętokrzyskie to obok Sudetów najstarsze góry w naszym kraju. Góry Świętokrzyskie składają się z kilkunastu pasm. Poza charakterystycznym ukształtowaniem terenu i urzekającą przyrodą, wielkim walorem tego regionu są liczne zabytki. Jakie atrakcje Gór Świętokrzyskich szczególnie warto zobaczyć?

Wycieczki po Górach Świętokrzyskich wybierają się na wędrówki po najstarszych, z wyłączeniem Sudetów, górach w naszym kraju. Kaledońskie ruchy górotwórcze, które wypiętrzyły opisywane pasmo, sprawiły, że krajobraz, który przewodnicy po Górach Świętokrzyskich pokazują turystom, charakteryzuje się stromymi stokami i głęboko wciętymi dolinami śródgórskimi. W Górach Świętokrzyskich w 1950 roku założono Świętokrzyski Park Narodowy. Region porośnięty jest głównie jodłami i bukami, a najważniejszym miastem są Kielce.

Zwiedzanie Gór Świętokrzyskich

W Górach Świętokrzyskich każdy znajdzie swój sposób na miłe spędzenie urlopu. Turystów przyciąga tutaj sprzyjająca temperatura, zazwyczaj niższa jedynie o 2–3 stopnie od Warszawy, choć narciarze mogą narzekać na krócej utrzymującą się i cieńszą pokrywę śnieżną niż w innych górach w Polsce. Niewątpliwą zaletą jest także dobre skomunikowanie z innymi częściami kraju i mniejsze wysunięcie Gór Świętokrzyskich na południe w porównaniu z wieloma innymi pasmami.

Atrakcje Gór Świętokrzyskich

Zwiedzanie gór ŚwiętokrzyskichNajwyższe wzniesienie pasma to sięgająca 612 m n.p.m. Łysica, częsty cel wędrówek turystów. Łysogóry, w obrębie których znajduje się najwyższy wierzchołek Gór Świętokrzyskich, to zresztą najpopularniejsza destynacja wycieczek w regionie. Całe pasmo znajduje się w granicach parku narodowego, walory przyrodnicze nie podlegają zatem dyskusji. Poza tym Łysogóry słyną ze Świętego Krzyża, drugiego pod względem wysokości szczytu Gór Świętokrzyskich sięgającego 595 m n.p.m., dawnego miejsca kultu bożków pogańskich, obecnie znajduje się tutaj klasztor Benedyktynów z 1000-letnią historią, i ze wsi Nowa Słupia, której dzieje związane są z hutnictwem żelaza. W Nowej Wsi funkcjonuje Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego z pozostałościami hutniczych pieców dymarskich.

Obszar Gór Świętokrzyskich w okresie rzymskim był jednym z najważniejszych ośrodków produkcji żelaza z rud darniowych, a w średniowieczu zaczęło rozwijać się tutaj górnictwo srebra, ołowiu i miedzi oraz handel. W kolejnych stuleciach region coraz silniej się urbanizował, a dzisiaj pozostałości po tym okresie jego dziejów znajdują się w tzw. Staropolskim Okręgu Przemysłowym. Podczas powstania listopadowego w Górach Świętokrzyskich wytwarzano broń, a podczas II wojny światowej świętokrzyskie lasy były niemymi świadkami wielu walk, pacyfikacji miasteczek i egzekucji.

Wycieczki po Górach Świętokrzyskich mogą zobaczyć jeszcze krasową Jaskinię Raj, podobno najładniejszą jaskinię w Polsce, XIII-wieczny zamek w Chęcinach, Park Etnograficzny-Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, Muzeum im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum-Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach, XVII-wieczny zamek Krzyżtopór i prawie 700-letni największy w kraju dąb – Bartek w Zagnańsku.