Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Góry Izerskie – rzut oka z „latarni górskich”

Góry IzerskiePasmo Gór Izerskich przedzielone jest granicą polsko-czeską, a nieco ponad połowa Gór Izerskich leży w granicach administracyjnych naszego sąsiada. To również w Czechach znajdują się liczne architektoniczne ciekawostki – tzw. górskie latarnie. Wyścigi psich sań i biegaczy narciarskich wpisały się na stałe w coroczny kalendarz wydarzeń. Zapraszamy na wycieczki po Górach Izerskich!

Góry Izerskie to pasmo Sudetów Zachodnich leżące po części w Polsce, a po części w Czechach. Po stronie polskiej najwyższym punktem jest Wysoka Kopa sięgająca 1126 m n.p.m., a po stronie czeskiej – o cztery metry niższa Izera. Charakterystyczne ukształtowanie terenu sprawia, że atrakcje Gór Izerskich przyciągają turystów o zróżnicowanych wymaganiach. W większości łagodne ścieżki z niewielką różnicą wysokości są idealne do pieszych wycieczek rodzinnych, natomiast strome stoki pokryte szutrem to raj dla amatorów kolarstwa górskiego.

Wydobycie surowców mineralnych

Przewodnicy po Górach Izerskich mogą w Polsce zaprowadzić swoje grupy do nieczynnej kopalni kwarcu „Stanisław”, a w Czechach do zamkniętych sztolni, w których dzisiaj śpią nietoperze. Te atrakcje Gór Izerskich staną się pretekstem do opowieści o tutejszym wydobyciu złóż naturalnych. W rejonie Hali Izerskiej znajdowano takie kamienie szlachetne, jak agaty, rubiny i szafiry, na Rozdrożu Izerskim spotykany jest kwarc, na Kamienickim Grzbiecie – łupki granitu, na Wysokim Grzbiecie – łupki turmalinu, a w pobliżu rzeki Kamienica i wzniesienia Złote Jamy – nawet samorodki złota. Po stronie czeskiej znajdowano duże ilości cennych minerałów.

Górskie wody

Zwiedzanie Gór Izerskich nie może obyć się bez podziwiania bogactwa tutejszych wód. Płyną tutaj nie tylko górskie potoki, ale spragnieni turyści mogą skosztować wód mineralnych w kilku uzdrowiskowych pijalniach. Roczne sumy opadów są tutaj najwyższe w całych Sudetach – wynoszą nawet 1600 mm. Co istotne, opady rozkładają się równomiernie w całym roku kalendarzowym, zatem zimy są śnieżne, a lato jest wilgotne. Narciarze mogą nawet od listopada do maja korzystać z pokrywy śnieżnej o grubości do 1,5 m. Ważna jest także dobowa różnica temperatur, sięgająca w Izerach nawet 25 stopni Celsjusza. Z tego powodu góry te nazywane są polską Syberią.

Izerskie osobliwości

Góry Izerskie są przez cały rok kalendarzowy bardzo atrakcyjnym celem wojaży. Po czeskiej stronie można zobaczyć architektoniczny fenomen na skalę europejską, czyli XIX- i XX-wieczne „latarnie górskie”, a w Polsce przenocować w Stacji Turystycznej Orle we wnętrzach dawnej hutniczej osady szklarskiej. Od kilku lat w Górach Izerskich funkcjonuje Izerski Park Ciemnego Nieba – dzięki zachowaniu ciemnego nieba można tutaj swobodnie obserwować gwiazdy i zjawiska zachodzące nocą na niebie. Zimą można z bliska zobaczyć wyścigi psich zaprzęgów albo wziąć udział biegach narciarskich ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów. Bieg Piastów kończy swą trasę na Hali Izerskiej z niezwykle surowym klimatem i najniżej położoną w Polsce kosodrzewiną. Przez Halę Izerską wiodą dwa szlaki – żółty ze Stogu Izerskiego do Rozdroża Izerskiego i niebieski z Polany Izerskiej do Szklarskiej Poręby. Wyruszając z Hali czerwonym szlakiem, zawędrujemy do Jakuszyc.