Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Strome zbocza i ostre wierzchołki – kwintesencja Gór Kamiennych

Góry KamienneAtrakcje Gór Kamiennych to przede wszystkim wyjątkowe ukształtowanie i ciekawe zjawiska hydrologiczne. Nigdzie, tak jak tutaj, nie są wyraźnie zarysowane strome zbocza i ostre wierzchołki. Ciekawostkami są także kaptaż – erozja wsteczna powodująca przechwycenie wody jednej rzeki przez drugą – i szczeliny wiatrowe. Zapraszamy na wspólną wędrówkę po Górach Kamiennych!

Góry Kamienne to pasmo rozciągające się wzdłuż granicy czeskiej, będące częścią Sudetów Środkowych. Charakterystyczną cechą tych gór są strome zbocza i wąskie grzbiety. Przewodnicy po Górach Kamiennych zwrócę uwagę turystów na wieżę widokową i najwyższe szczyty. Rekord wysokości bije w tym paśmie Waligóra sięgająca 936 m n.p.m., kolejnymi wierzchołkami przekraczającymi linię 900 m n.p.m. są Suchawa (928 m n.p.m.), Włostowa (903 m n.p.m.) i Jeleniec (901 m n.p.m.). Za czeską granicą warto wspiąć się na wieżę widokową na Szpiczaku (cz. Spicak) – szczycie wysokim na 880 m n.p.m.

Magicznie ukształtowane góry

Jedną z największych atrakcji pasma jest ukształtowanie terenu. Góry zbudowane są ze skał osadowych i wulkanicznych, charakteryzują się dużą liczbą skałek i różnorodnych osuwisk. Szczególnie ciekawe i chętnie oglądane przez wycieczki po Górach Kamiennych są Czerwone Skałki na zboczach Suchawy, Krucze Skały w okolicach Lubawki i wiele nieczynnych kamieniołomów. Pasmo po czeskiej stronie bogate jest także w złoża węgla, którego wydobycie zakończono pod koniec ubiegłego wieku.
Zwiedzanie Gór Kamiennych nie powinno ominąć niezwykłych szczelin wiatrowych, które atrakcją turystyczną regionu są już od dwóch wieków. Szczeliny wiatrowe na zboczach Lesistej Wielkiej są pomnikiem przyrody, a o ich unikalności decyduje całoroczna cyrkulacja powietrza dzięki charakterystycznemu kształtowi szczelin w tufach porfirowych –latem powietrze jest tam wyraźnie chłodniejsze, a zimą cieplejsze niż w okolicy.

Zabytki w regionie

Wycieczki po Górach Kamiennych korzystają także z urokliwych zabytków architektonicznych tego regionu. Najsłynniejsza jest miejscowość Krzeszów z dwoma barokowymi kościołami, które są częścią opactwa cysterskiego. Z miejscem związany był „śląski Rembrandt” – malarz Michał Willmann, którego prace zdobią kościół św. Józefa. Wędrując po okolicy, zobaczymy liczne kapliczki kalwaryjskie, a w odległości około 2 km na zachód od opactwa – pawilon opacki na wodzie. W Chełmsku Śląskim warto zobaczyć zespół domków tkackich, a w Sokołowsku, uzdrowisku dla gruźlików, pospacerować po parkach zdrojowych z przepięknymi dziełami XIX-wiecznej architektury, jak choćby cerkwie dla prawosławnych kuracjuszy z Rosji. Przewodnicy po Górach Kamiennych polecają także ruiny zamków Rogowiec i Radosno.
Najpiękniejszymi szlakami są: niebieski wiodący przez Suchawę i Kostrzynę do łąk powyżej Sokołowska oraz liczne trasy o rożnym stopniu trudności, które zbiegają się w okolicach Przełęczy Trzech Dolin.