Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Tajemnicze Góry Opawskie

Góry OpawskieGóry Opawskie to część Sudetów Wschodnich. Pasmo w większości znajduje się za granicą z Czechami, w Polsce możemy chodzić tylko po niewielkiej części szlaków przez Góry Opawskie. Co zatem warto zobaczyć podczas pieszej wędrówki? Zapraszamy na wspólne wycieczki po Górach Opawskich!

Góry Opawskie to głównie czeskie pasmo będące częścią Sudetów Wschodnich. Polska część Gór Opawskich leży w całości w województwie opolskim i jest wysuniętym najdalej na wschód fragmentem Sudetów po polskiej stronie masywu. Największymi miastami po polskiej stronie tego niewysokiego pasma są Prudnik i Głuchołazy. Po czeskiej stronie leży z kolei najwyżej na Śląsku położona wieś, a obecnie dzielnica miasta Złote Góry, o nazwie Rejwiz. Jej społeczność mieszka na wysokości 750 m n.p.m. Ciekawostką jest także dawna zwyczajowa nazwa pasma – Górnośląski Zakątek Górski, który był jedynym pasmem górskim na Górnym Śląsku nie należącym do Niemców.
Przewodnicy po Górach Opawskich przedstawią turystom istotne wartości liczbowe dotyczące szczytów. Najwyższym wierzchołkiem całego pasma jest Příčný vrch sięgający 975 m n.p.m., a w Polsce – niższa o 95 m Biskupia Kopa. Najniższym szczytem po polskiej stronie jest natomiast Dębowa Góra sięgająca 298 m n.p.m.

Charakter Gór Opawskich

Charakter pasma można by opisać jednym określeniem – tajemnicze. Zwiedzanie Gór Opawskich z pewnością wyjawi wiele sekretów pasma – od tajemniczego samolotu, który rozbił się tutaj pod koniec II wojny światowej i jego zaginionej załodze, poprzez sekretne złoża złota, kończąc na zagubionym mieście Rosenau.
Atrakcje Gór Opawskich to zarazem jedne z najważniejszych i najpiękniejszych atrakcji Opolszczyzny. Pasmo charakteryzuje się łagodnym klimatem i dość wysoką, jak na warunki górskie, temperaturą, przez co śnieg nie utrzymuje się tutaj długo.

Co warto zobaczyć?

Będąc w górach, nie sposób odmówić sobie długich pieszych wędrówek. Przewodnicy po Górach Opawskich zachęcają także do obejrzenia Bolkowej Doliny z jedynym wyciągiem narciarskim na Biskupią Kopę, Cichej Kotliny z zachowanym pierwotnym lasem Gór Opawskich, Dolinę Bystrego Potoku szczególnie atrakcyjną dla miłośników wspinaczki górskiej, Rezerwatu przyrody Las Bukowy ze 130-letnimi bukami, drzewami egzotycznymi i alpejskimi oraz Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki na stokach czeskiej góry Vyr.
Polskie wycieczki po Górach Opawskich wspominają autograf na Skale po Czapką, Bialską Jamę i Gotę Góralską, czyli dawne sztolnie kopalni złota, kamienie graniczne Królewskiego Miasta Prudnika, skałki Karliki i Karolinki, Wiszące Skały, kościółek św. Anny na Przedniej Kopie, Sztolnię Trzech Króli, najstarszą na Śląsku tamę na Sarnim Potoku, wieże widokowe na Biskupiej Kopie, Koziej Górze i w Wieszczynie oraz owiane legendą Żabie Oczka. Najbardziej lubiane i najciekawsze szlaki to niebieski „Dookoła Doliny Złotego Potoku” i niebieski „Lasów Królewskiego Miasta Prudnika”.