Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Góry Orlickie – najwyższa część Sudetów Środkowych

Wycieczki po Górach Orlickich pokonują szlaki najwyższego fragmentu Sudetów Środkowych leżącego w Polsce i Czechach. Raj narciarzy – śnieg utrzymuje się tutaj przez 1/3 roku, a w sezonie narciarskim ośrodek Zieleniec wśród miłośników szusowania po białych stokach bije rekordy popularności. Dlaczego warto przez cały rok przyjeżdżać w Góry Orlickie? O tym dowiedzą się Państwo od naszych przewodników.

Góry Orlickie to polsko-czeska część Sudetów Środkowych. Najwyższy wierzchołek pasma, Wielka Deszczna sięgająca 1115 m n.p.m., leży w Czechach, jednak tuż przy granicy polsko-czeskiej znajduje się najwyższy szczyt w naszej części Gór Orlickich – Orlica sięgająca 1084 m n.p.m.
Atrakcje Gór Orlickich i ich popularność widać szczególnie zimą – w Polsce najpopularniejszym ośrodkiem dla narciarzy jest Zieleniec, u naszych sąsiadów takich miejsc jest znacznie więcej. W Polsce popularnym miastem regionu są jeszcze uzdrowiskowe Duszniki-Zdrój.

Wędrując górskimi szlakami

W Górach Orlickich bardzo lubiane są dwie trasy – jedna łączy polską i czeską część pasma (2,6 kilometrowy niebieski szlak z Zieleńca do czeskiego schroniska Masarykova Chata prowadzący przez Hutniczą Kopę), druga jest fragmentem 440-kilometrowej trasy górskiej– Głównego Szlaku Sudeckiego (13,7-kilometrowy niebieski szlak z Dusznik-Zdroju do Lasówki).
Zwiedzanie Gór Orlickich będzie fascynujące, niezależnie czy zdecydujemy się na poznawanie uroków czeskiej czy polskiej strony pasma. U naszych sąsiadów utworzono Park Krajobrazowy Orlickie hory, chociaż prawie całe pasmo porośnięte jest gęstym lasem świerkowym.
Będąc w regionie, warto zobaczyć Torfowisko niedaleko Zieleńca. Przez Torfowisko prowadzi ścieżka ułożona z drewnianych bali, a miłośnicy pięknych widoków mogą rozejrzeć się po okolicy ze stojącej tu wieży widokowej.
Przewodnicy po Górach Orlickich często prowadzą turystów szlakiem ze schroniska Orlica do Wielkiej Deszcznej (pokonując poszczególne fragmenty trasy, grupy przechodzą kolejno szlakami niebieskim, czerwonym i zielonym, mijając między innymi schronisko Masarykova Chata). Na najwyższym wierzchołku pasma warto wdrapać się na wieżę widokową i podziwiać panoramę na Masyw Śnieżnika i Góry Bystrzyckie.

Duszniki-Zdrój – turystyczne serce Gór Orlickich

Kiedy ciepła pora roku nie sprzyja szusowaniu na nartach, natężony ruch turystyczny z Zieleńca przenosi się do Dusznik-Zdroju. W tym mieście uzdrowiskowym szczególnie chętnie odwiedzane atrakcje Gór Orlickich to Park Zdrojowy, Pijalnia Wód i Dworek im. Chopina. W 5,4-hektarowym parku wiele jest dywanów kwiatowych, kasztanów, buków i lip, w jego obrębie zobaczyć można kilka pomników przyrody i ogród fenologiczny podzielony według kwitnienia zgodnie z porami roku. Usytuowanie na uboczu kurortu zapewnia kuracjuszom spokój, a tutejsza pijalnia wód i przepiękna fontanna zachęcają do miłej pogawędki ze znajomymi. Melomani z radością zajrzą do Dworku im. Fryderyka Chopina – sceny licznych koncertów i spektakli. W 1826 roku zagrał tutaj sam Chopin.