Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Raj rowerzystów górskich, miłośników wspinaczki i narciarstwa biegowego – Góry Stołowe

Góry StołowePolsko-czeskie Góry Stołowe nazwę zawdzięczają swemu ukształtowaniu, prawie że płaskiemu jak stół. Są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Park Narodowy Gór Stołowych założony przed 20 laty jest gwarancją piękna i unikalności tutejszej przyrody. Jakie atrakcje Gór Stołowych przyciągają turystów?

Góry Stołowe są fragmentem Sudetów Środkowych leżącym po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Najwyższym szczytem pasma jest Szczeliniec Wielki sięgający 919 m n.p.m, a najwyższym punktem – 12-metrowy Fotel Pradziada. Po polskiej stronie znane i lubiane przez wycieczki po Górach Stołowych są jeszcze trzy wierzchołki – Szczeliniec Mały, Skalniak i Narożnik.

Atrakcje Gór Stołowych

Pasmo przyciąga turystów nie tylko niespotykaną przyrodą, ale także zabytkami architektury. Zwiedzanie Gór Stołowych warto rozpocząć w przepięknej wsi Wambierzyce, nazywanej „Śląską Jerozolimą” ze względu na imponującą Bazylikę i największą w Polsce Kalwarię. Najmłodszym turystom najbardziej spodoba się za to szopka z przełomu XIX i XX wieku, z 800 figurkami, z czego 300 to figurki ruchome. Godnymi polecenia są jeszcze pruski Fort Karola zbudowany w XVIII stuleciu na Górze Ptak sięgającej 841 m n.p.m., zabytkowa Kaplica Czaszek zlokalizowana w odległości około 1 km od Kudowy-Zdroju w dolinie rzeki Czerminicy, a w Dusznikach Zdroju zabytkowa papiernia mieszcząca dzisiaj zbiory Muzeum Papiernictwa i Dworek im. Fryderyka Chopina.

Góry StołowePrzewodnicy po Górach Stołowych, chcąc urozmaicić turystom wędrówki górskimi szlakami, polecają spacery Praskim Traktem, czyli jedną z najstarszych dróg w regionie, na której zachował się kamień milowy z XIX wieku, Drogą 100 Zakrętów łączącą Radków z Kudową-Zdrój, na początku której jest wspaniały punkt widokowy na Góry Stołowe, Karkonosze i Góry Kamienne, oraz Piekielną Doliną w dolinie Bystrzyce, przez którą biegnie trasa kolejowa łącząca Wolany z Batorówkiem.

Wędrówki górskimi szlakami

Przemierzając szlaki Gór Stołowych, z łatwością natrafimy na liczne grupy skał i skałek. Wprawdzie te najbardziej majestatyczne nie są dobrze znane, ale cieszą się sporą popularnością wśród wytrawnych pieszych turystów i miłośników wspinaczki górskiej. Wytrwałe wycieczki po Górach Stołowych dotrą zatem do „skalnego miasta” na Szczelińcu Wielkim, Skalnych Grzybów, Radkowskich Skał, skalnych labiryntów „Błędne Skały” w masywie Skalniaka, Skał Puchacza i Łężyckich Skałek, z których wiele jest pomnikami przyrody.
Pasmo jest gęsto poprzecinane trasami turystycznymi, których łączna długość wynosi około 100 km. Przez Góry Stołowe prowadzą szlaki piesze, trzy szlaki dla narciarzy biegowych i rowerowe (w tym cztery międzynarodowe – między innymi Trasa im. T.G. Masaryka i Międzynarodowa Trasa „Góry Stołowe”).