Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Góry w sercu Śląska – Góry Wałbrzyskie

Góry WałbrzyskieGóry Wałbrzyskie to część Sudetów Środkowych położona całkowicie w Polsce. Przez wiele lat uważano, że najwyższym szczytem śląskiego pasma jest Chełmiec, okazała się jednak, że Borowa jest od niego o 2 m wyższa. Jak wygląda przyroda w górach niedaleko Wałbrzycha – mocno zindustrializowanego miasta? O tym opowiedzą Państwu przewodnicy po Górach Wałbrzyskich.

Góry Wałbrzyskie to jedna z części Sudetów Środkowych z najwyższym szczytem o nazwie Borowa, który sięga 853 m n.p.m. Jeszcze do niedawna, kiedy w odległym o kilkadziesiąt kilometrów Wałbrzychu działały kopalnie i koksownie, region kojarzył się z klęską ekologiczną. Dzisiaj ekosystem wraca powoli do równowagi, choć bezdyskusyjnie działanie człowieka odbiło piętno na tutejszej przyrodzie.

Natura Gór Wałbrzyskich

Wycieczki po Górach Wałbrzyskich nie mogą zobaczyć dzisiaj prawdziwej przyrody tego obszaru. Rabunkowa gospodarka leśna realizowany na potrzeby śląskiego przemysłu sprawiła, że turyści zobaczą w paśmie monokulturę świerkową. Dzisiaj równowagę ekologiczną wprowadza się poprzez prawną ochronę przyrody – w Górach Wałbrzyskich i okolicy utworzono liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody, między innymi Książański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich oraz Obszar Chronionego Krajobrazu Kopuły Chełmca, Trójgarbu i Krzyżowej Góry (utworzony w 1981 roku, obejmuje jedne z popularniejszych wierzchołków pasma).

Zabytki warte zobaczenia

Zwiedzanie Gór Wałbrzyskich warto rozpocząć od XIII-wiecznego Zamku Książ, największej budowli tego typu na Śląsku i trzeciej w kraju. Miłośnicy średniowiecznych murów mogą zajrzeć także do pobliskich zamków Bolków z wieżą o przekroju w kształcie kropli i Grodno nad Jeziorem Bystrzyckim. Zamki można zwiedzać, a jeśli takie atrakcje Gór Wałbrzyskich szczególnie przypadną turystom do gustu – w pobliżu można zobaczyć kolejne trzy obiekty, tym razem warowne. Są to Stary Książ, zamek Nowy Dwór i ruiny zamku Cisy. Malownicze widoki roztaczają się ze zboczy Krąglaka i Trójgarbu oraz z wież widokowych na Chełmcu i w zamku Grodno. W Wałbrzychu miłośnicy techniki mogą zajrzeć do Muzeum Przemysłu i Techniki, w którego zbiorach znajdują się maszyny i urządzenia wykorzystywane w kopalniach węgla kamiennego. Turyści spragnieni relaksu i spokoju najlepiej poczują się w miejscowościach uzdrowiskowych – Szczawnie-Zdroju lub Jedlinie-Zdroju, po której wyznaczono nawet pieszy szlak turystyczny.

Spacery i wędrówki na górski szczyty

Liczba wyznaczonych szlaków jest w Górach Stołowych duża, a jej zwiększenie widać wyraźnie w Książańskim Parku Krajobrazowym i w okolicy Wałbrzycha. Przez pasmo prowadzi fragment niebieskiego Europejskiego Szlaku Długodystansowego E3, który wiedzie na Chełmiec. Ogromne walory turystyczne ma zielony Szlak Zamków Piastowskich – wędrując tym szlakiem, po drodze miniemy między innymi zamki Bolkowo, Książ i Grodno, ruiny zamku Cisy, a także warownię Stary Książ.