Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Beskid Wyspowy – archipelag górskich wierzchołków

beskid wyspowyCharakterystyczną cechą tych gór jest odseparowanie poszczególnych wierzchołków, które są niczym pojedyncze wyspy archipelagu. Stąd zresztą wzięła się nazwa tych gór – Beskid Wyspowy. Mała popularność pasma, a jednocześnie ogromne walory przyrodnicze i kulturowe obszaru sprawiają, że jest to doskonałe miejsce wypoczynku. Zapraszamy na wspólne zwiedzanie Beskidu Wyspowego!

Beskid Wyspowy swoją nazwę zawdzięcza ukształtowaniu całego pasma – nisko położone doliny rzek i przełęcze rozdzielają pojedyncze płaskie wierzchołki. Najwyższym szczytem jest Mogielica sięgająca 1171 m n.p.m., a wysokość pozostałych wierzchołków mieści się w przedziale 850–1170 m n.p.m. Miłośnicy wspinania się na szczyty zachwalać będą wycieczki po Beskidzie Wyspowym prowadzące na: Ćwilin (1072 m n.p.m.), Jasień (1052 m n.p.m.), Modyń (1026 m n.p.m.), Luboń Wielki (1022 m n.p.m.), Krzystonów (1012 m n.p.m.) i Śnieżnicę (1006 m n.p.m.). Szczególnie malownicze są krajobrazy wokół dwóch rzek – Dunajca i Raby. Liczne potoki i dorzecza wpadające do rzek dodają im jeszcze więcej uroku, czyniąc z nich ważne atrakcje Beskidu Wyspowego.

Po pierwsze – niekończąca się sieć jaskiń

Jedna z największych ciekawostek, jaką przewodnicy po Beskidzie Wyspowym mogą opowiedzieć o tym paśmie, dotyczy jaskiń. Jeszcze kilka dekad temu znane i spenetrowane były zaledwie trzy jaskinie – Zimna Dziura, Jaskinia Zbójecka i jaskinia w Jaworzu. Dzisiaj wiadomo, że jaskiń jest co najmniej 63, a wciąż poszukuje się nowych. Najdłuższa jest Jaskinia Zbójecka, której długość korytarzy wynosi prawie 440 metrów.

Po drugie – unikalny charakter regionu

Na regionalny folklor okolic Beskidu Wyspowego złożyły się liczne kultury i społeczności, które ten teren zamieszkiwały. Niegdyś głównym źródłem przychodu było pasterstwo, które zaszczepili u miejscowych Wołosi. Dzisiaj region zamieszkuje kilka ważnych grup etnicznych, z których najliczniejsi są Zagórzanie. Turystyczne atrakcje Beskidu Wyspowego związane z folklorem to przede wszystkim obiekty sakralne – drewniane i murowane kościoły, kapliczki i figurki.

Po trzecie – wędrowanie górskimi szlakami

Od 2010 roku trwa projekt promocji regionu wśród turystów „Odkryj Beskid Wyspowy”. Przyjezdni szczególnie chętnie wspinają się na wieże widokowe (m.in. 20-metrowa pod szczytem Jaworza i na Księżej Górze), obserwując z nich rozsiane w odosobnieniu szczyty Beskidu Wyspowego. Sami turyści jako najbardziej widokowe szlaki określają trasy wokół Jabłońca i Siekierczynej. Warto również wybrać się zielonym szlakiem z Przełęczy Gruszowiec na Śnieżnicę, po drodze mijając ciekawe architektonicznie schronisko na Śnieżnicy.