Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Wciąż tajemnicze czy już dobrze znane – jakie są dzisiaj Bieszczady?

Kiedyś synonim końca świata, dzisiaj – modny cel wycieczek. Bieszczady nie straciły nic z uroku dzikiej górskiej krainy, za to stały się popularniejsze i bardziej lubiane niż przed laty. Jak z rzadko uczęszczanych szlaków uczyniono wakacyjne ścieżki rodzinnych wędrówek doskonale wiedzą przewodnicy po Bieszczadach. Zapraszamy w góry!

Bieszczady to część Karpat leżąca na pograniczu trzech państw – Polski, Słowacji i Ukrainy. Bieszczady Zachodnie to pasmo leżące we wszystkich trzech krajach, a wierzchołki Bieszczadów Wschodnich wznoszą się jedynie na Ukrainie. Najwyższy szczyt pasma to ukraiński Pikuj wysoki na 1405 m n.p.m., najwyższy polski szczyt to Tarnica sięgająca 1346 m n.p.m.

Symboliczna przyroda

W 1973 roku na tym obszarze utworzono Bieszczadzki Park Narodowy, którego symbolem jest ryś. Salamandra plamista, zwana karpacką smoczycą, i Wąż Eskulapa, najrzadziej występujący i największy wąż w naszym kraju, to gatunki żyjące właśnie na terenie BPN.

Malownicze krajobrazy

Zwiedzanie BieszczadMiłośnicy wędrówek górskimi szlakami i fotografowania przyrody powinni koniecznie zdecydować się na jesienne wycieczki po Bieszczadach. Feerię jesiennych barw pokocha każdy aparat, a turystom zawróci w głowie. Sześciokilometrowy niebieski szlak graniczny prowadzi nie tylko przez liczne cerkwie, kapliczki i zabytkowe cmentarzyki – sakralne atrakcje Bieszczadów. Na trasie gęsto rozsiano myśliwskie ambony – doskonały punkt do obserwowania natury szykującej się do mroźnej zimy.

Niebywale malowniczy jest również słowacki niebieski szlak prowadzący przez przełęcz nad Roztokami Górnymi (801 m n.p.m.). Wyprawa zajmie kilka godzin. Zwiedzanie Bieszczadów po polskiej stronie tworzy ciekawą alternatywę – w 2013 roku stworzono tutaj kilkunastokilometrowy szlak „Przez bieszczadzki las – ścieżka przyrodniczo-edukacyjne”. Niewielka różnica wysokości pomiędzy poszczególnymi wzniesieniami trasy, otaczający ścieżkę las jodłowy, niezliczone górskie potoczki i wąwozy oraz liczne tablice poglądowe sprawiają, że szkolne wycieczki po Bieszczadach doskonale odnajdują się na tym szlaku. Żaden turysta nie może wyjechać z Bieszczadów, nie zobaczywszy Połoniny Wetlińskiej.

Zapory wodne i górskie kolejki

Kiedy wędrówki po górskich ścieżkach to wciąż mało, możemy zdecydować się inne atrakcje Bieszczadów. Kolejka wąskotorowa – Bieszczadzka Kolejka Leśna to najlepsze wyjście dla osób, które nie przepadają za długimi spacerami. Kolejka powstała na przełomie XIX i XX stulecia i działała do lat 70. ubiegłego wieku. Została uruchomiona ponownie w 2009 roku na trasie z Woli Michowej do Smolnika. Wąskotorówka jeździ w sezonie turystycznym, a na specjalnie życzenie na kolejkę napada banda zbirów na koniach.
Amatorzy rekreacji wodnej mogą poszaleć na Jeziorze Solińskim, a miłośnicy techniki obejrzeć zaporę wodną w Solinie i Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce. Bieszczadzką osobliwością są także dwa zbiorniki osuwiskowe – Jeziorka Duszatyńskie, do których prowadzi oznakowany szlak długości 20 km.