Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Karkonosze – jeden z Rezerwatów Biosfery UNESCO

KarkonoszeNajwiększe sudeckie pasmo górskie, sceneria jednej z części filmu „Opowieści z Narnii”… Karkonosze, nazywane kiedyś Górami Olbrzymimi, wyznaczają granicę polsko-czeską. Choć ponad 70% pasma leży po stronie czeskiej, to jego najwyższy szczyt Śnieżka – po stronie polskiej. Poznaj z nami atrakcje Karkonoszy!

Karkonosze to część Sudetów, której najwyższy szczyt rozdziela Polskę i Czechy. Choć większa część pasma leży za naszą granicą, to w Polsce możemy wspiąć się na jego najwyższy punkt – Śnieżkę sięgającą 1602 m n.p.m. Wycieczki po Karkonoszach często zdobywają również Szrenicę, wchodząc na wysokość 1362 m n.p.m. Powierzchnia, którą zajmuje pasmo, to około 650 km2.

Rezerwat Biosfery UNESCO

Zwiedzanie Karkonoszy potwierdzi unikalność przyrodniczą tych gór, która sprawiła, że Karkonosze znalazły się na liście Rezerwatów Biosfery UNESCO. Przewodnicy po Karkonoszach najczęściej pokazują turystom skałki, wodospady i torfowiska,. Karkonoskie skałki to pojedyncze kamienie lub większe formy skalne, których wyróżniono wiele ponad 100. Wokół wielu skałek krążą legendy, dlatego nierzadko mają one zadziwiające nazwy – Pielgrzymy, Paciorki czy Szwedzkie Skały. Wycieczki po Karkonoszach chętnie oglądają również imponujące górskie wodospady – w Polsce najbardziej znane są Wodospad Kamieńczyka (najwyższy wodospad w polskiej części Sudetów), Wodospad Szklarki i Wodospad Łomniczki. Ciekawostką jest także spora powierzchnia torfowisk, w tym torfowisk wysokich w strefie subalpejskiej. Torfowiska porastają około 100 ha karkonoskich stoków po polskiej stronie.

Najpopularniejsze szlaki

Wycieczki po Karkonoszach oglądają pasmo, poruszając się najpopularniejszymi szlaki rozpoczynającymi się na Hali Szrenickiej. Czerwony Główny Szlak Sudecki prowadzi przez schronisko Śląski Dom i Kocioł Łomnicki do Karpacza, czerwona Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej wiedzie przez Przełęcz Karkonoską i Śnieżkę do Przełęczy Okraj, a zielona Ścieżka nad Reglami przez Czarny Kocioł Jagniątkowski prowadzi do Pielgrzymów.

Największe atrakcje turystyczne

U podnóża Sudetów leżą trzy ważne ośrodki turystyczne – Karpacz, Szklarska Poręba i Jelenia Góra. Poza wspaniałą przyrodą, góry karkonoskie znane są z wód leczniczych (najpopularniejszy ośrodek sanatoryjny znajduje się w Cieplicach, które dzisiaj są dzielnicą Jeleniej Góry) i wyjątkowej architektury. Zwiedzanie Karkonoszy warto połączyć z wycieczką do takich miejsc, jak ewangelicki Kościół Wang sprowadzony z Norwegii do Karpacza w XIX stuleciu, Zamek Chojnik na szczycie góry Chojnik sięgającej 627 m n.p.m., Hutę Szkła Kryształowego w Piechowicach oraz schroniska na Hali Szrenickiej i Śnieżce, Dom Śląski i Szwajcarka oddająca charakter małych Alp, jak nierzadko określa się Karkonosze. Miłośnicy przyrody i pieszych wycieczek chętnie wstąpią do Karkonoskiego Parku Narodowego z ponad 100 km szlaków i kilkoma nartostradami.