Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

BORNE SULINOWO

bazy posowieckie borne sulinowoCoraz prężniej rozwija się w Polsce turystyka militarna. Zwiedzanie podziemnych miast, obiektów wojskowych i wojennych obejmuje tajemnicze bunkry, twierdze, morskie bazy i tajne obiekty.

Sprzyja temu coraz większe zainteresowanie tematyką II wojny światowej i okresu „zimnej wojny”, a co za tym idzie wzrasta zainteresowanie dawnymi bazami Armii Czerwonej na terenie Polski.

Do takich miejsc należy bez wątpienia położone w województwie zachodniopomorskim Borne Sulinowo. Najpierw od lat 30. XX w. ćwiczyli na miejscowym poligonie niemieccy artylerzyści i czołgiści. To dla nich zbudowano koszarowe miasteczko Gross Born. Kolejnym po Wehrmachcie użytkownikiem poligonu i miasta została Armia Radziecka. Miasta nie było na mapach ani w dokumentacji ewidencji gruntów. Niepodlegający polskiemu prawu obszar obejmował ponad 18 tys. ha. Sięgał na północy do jeziora Pile i wsi Krągi, na południu do Nadarzyc i Sypniewa. Od wschodu poligon ograniczała rzeka Płytnica, od zachodu Piława. Teren tej militarnej enklawy był pilnie strzeżony.

borne sulinowo bazy sowieckieObecnie Borne Sulinowo ma już ponad 4 tys. cywilnych mieszkańców przybyłych tu z całej Polski. Wiele budynków nadal jednak stoi opuszczonych. Pamiątką po poprzednich gospodarzach jest cmentarz rosyjski. Atrakcją dla nurków w Bornem Sulinowie jest podwodny las na dnie jeziora Pile. Na południe od miasta leży były poligon. W jego południowej części występują jedne z największych wrzosowisk Europy, zwane Wrzosowiskami Kłomińskimi.