Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

LEGNICA

bazy sowieckie legnicaCoraz prężniej rozwija się w Polsce turystyka militarna. Zwiedzanie podziemnych miast, obiektów wojskowych i wojennych obejmuje tajemnicze bunkry, twierdze, morskie bazy i tajne obiekty.

Sprzyja temu coraz większe zainteresowanie tematyką II wojny światowej i okresu „zimnej wojny”, a co za tym idzie wzrasta zainteresowanie dawnymi bazami Armii Czerwonej na terenie Polski.

„Stolicą” wojsk radzieckich w Polsce była Legnica. Przy ulicach Poznańskiej, Bydgoskiej, Chojnowskiej czy Złotoryjskiej w Legnicy znajdują się dawne kompleksy koszarowe. Początkowo wykorzystywane były jako koszary wojsk Wehrmachtu, a następnie Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Siły zbrojne III Rzeszy Niemieckiej istniały w Legnicy do końca II wojny światowej. Po wojnie ich miejsce zajęły wojska Armii Radzieckiej. Warte odwiedzenia jest poniemieckie lotnisko w Legnicy. Zbudowane przed II wojną światową, lecz po wojnie zostało przejęte przez Rosjan, którzy w latach 1945-1993 stacjonowali na terytorium Polski. Legnica była największym skupiskiem wojsk sowieckich, a także siedzibą dowództwa związku operacyjnego Armii Radzieckiej, tzw. Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Przejęte przez Rosjan lotnisko służyło do celów militarnych Armii Lotniczej. Lotnisko posiadało pas startowy o sztucznej nawierzchni, drogi kołowania, budynki i stację radarów oraz wojskowe magazyny i hangary lotnicze ukryte pod trawą.

bazy posowieckie legnicaW Legnicy pozostało jeszcze sporo pozostałości po Armii Czerwonej. Miejsca te przyciągają nie tylko miłośników militariów, chociażby ze względu na ich oryginalny charakter, który sprawia, że są one niezwykle atrakcyjne.

Do Legnicy Rosjanie przybywali specjalnymi pociągami, które nie zatrzymywały się w Polsce na żadnej innej stacji, a w Legnicy mieli do dyspozycji swój dworzec – Legnica Północ, gdzie mieli mieli do dyspozycji oddzielne kasy i poczekalnie

Charakterystycznym symbolem pobytu wojsk radzieckich w Legnicy jest monument Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Monument przedstawia ściskających sobie ręce żołnierzy – polskiego. Jeden z bardziej reprezentacyjnych budynków, a jednocześnie obiekt historyczny, czyli Szkoła Rycerska została znacznie zdewastowana między innymi przez pożar w latach siedemdziesiątych. We wnętrzach był magazyn żywności oraz zakłady szewskie i krawieckie.

legnica bazy posowieckieW ponurym budynku przy ul. Gwarnej podczas pobytu Rosjan w Legnicy znajdowała się komendantura i prokuratura wojskowa oraz areszt wojskowy.

Reprezentacyjny i zabytkowy budynek gimnazjum żeńskiego wzniesiony w 1909 roku mieścił Dom Oficera. Tutaj koncentrowało się rosyjskie życie kulturalne. Była tu restauracja, bar, kawiarnia, kino i sala koncertowa. Organizowano tu różnego rodzaju imprezy rozrywkowe, występy, koncerty i akademie. Było to tez miejsce rozrywki dla młodzieży radzieckiej. Przed gmachem stał pomnik marsza Konstantego Rokossowskiego
Będąc w Legnicy, warto się wybrać na jednodniową wycieczkę do prywatnego muzeum Armii Radzieckiej w Uniejowicach. Można tam obejrzeć zdemontowany pomnik Rokossowskiego i inne pamiątki po radzieckich czasach. Obok Domu Oficera znajduje się mały budynek, gdzie mieściła się księgarnia, czyli radziecki Dom Knigi z Bogato zaopatrzona wyłącznie w książki po rosyjsku, ale dostępna dla wszystkich.
Podczas wycieczki po Legnicy warto dotrzeć do sławnego Kwadratu, czyli zamkniętej dzielnicy willowej zamieszkałej przez radziecką, wojskową elitę. Była odgrodzona wysokim murem, strzeżonym przez uzbrojonych wartowników. Dzielnica była odizolowana od całości miasta. Miała swoją własną infrastrukturę, niezależną sieć elektryczną, a także sklepy, restauracje, przedszkola i miejsca rozrywki oraz stację radiową i telewizyjną. Jej zabudowa nie uległa żadnej dewastacji ponieważ mieszkało tam najwyższe wojskowe dowództwo.

W jednej z części legnickiego cmentarza, z osobnym wejściem znajdują się groby obywateli ZSRR. Widoczny jest pomnik poświęcony żołnierzom radzieckim, którzy zginęli w czasie walk w okolicy Legnica.

W Legnicy występuje również wiele mniej znaczących pamiątek po Armii Czerwonej – dawne stanowiska strzeleckie rozmieszczone w strategicznych punktach miasta, napisy cyrylicą wyryte na wielu budynkach i bramy dawnych terenów koszarowych, na których widoczne są ślady po czerwonych gwiazdach i innych radzieckich symbolach.