Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

bazy posowieckie świętoszówPo zakończeniu wojny Świętoszów zajęła Armia Czerwona. Okoliczne tereny służyły jako miejsce ćwiczeń 20 Zwienogrodzkiej Dywizji Pancernej oraz jednostek podległych takich jak Pułki Czołgów, Pułki Artylerii, Pułk Artylerii Przeciwlotniczej, Batalion Rozpoznania, Batalion Saperów, Batalion Łączności, Bataliony Zaopatrzenia i Remontowe. . Przez teren poligonu poprowadzono liczne drogi czołgowe. Na jego terenie znajdują się ponadto obiekty o przeznaczeniu militarnym. Wśród nich należy wymienić wieże widokowe zbudowane zarówno przez Niemców jak i Rosjan. Jedna z nich znajduje się na najwyższym wzniesieniu na poligonie górze Koberbrunner Hohe. Sam Świętoszów, zachowując dawny wojskowy charakter stał się miejscem stacjonowania 20 Zwienogrodzkiej Dywizji Pancernej. Sama miejscowość została całkowicie wyłączona spod polskiej administracji i było to miejsce tajne i niedostępne dla Polaków. W latach 1945 – 1954 w obozie niemieckim w Świętoszowie Rosjanie utworzyli specjalne więzienie NKWD o zaostrzonym rygorze. świetoszów baza posowieckaŚwiętoszów pozostawał przez prawie pół wieku w rękach armii sowieckiej i był wraz z zapleczem poligonowym jednym z największych garnizonów zajmowanych przez wojska radzieckie. W latach 1945 – 1992 następowała ciągła rozbudowa Świętoszowa. W tajnej bazie stało w pełnej gotowości kilkaset czołgów, a w rozbudowanym miasteczku żyło na co dzień ok. 12 tys. Rosjan. Działały sklepy, szkoły i przedszkola, kina, hale sportowe, piekarnie i hotele.

Do dzisiaj, po latach od wycofania radzieckich wojsk z Polski wielu Rosjan, którzy spędzili w naszym kraju długie lata darzy miejscowości, w których stacjonowali ogromnym sentymentem.