Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

trzebień bazy posowieckieTrzebień to miejscowość w województwie dolnośląskim, w gminie Bolesławiec. Lokalizacja radzieckich obiektów w miejscowości była związana z obsługą pobliskiego poligonu lotniczego Przemków – Trzebień. Znajdowały się tutaj koszary dla żołnierzy, park samochodowy oraz osiedle mieszkaniowe dla rodzin żołnierzy wraz ze sklepami i szkołą. Całość wchodziła w skład garnizonu Pstrąże. Koszary wojskowe znajdowały się w kilku miejscach. Pierwszy z nich to obiekt, w którego skład wchodziły budynki koszarowe zbudowane przez Rosjan, plac apelowy, garaże i kino. Obiekt wojskowy Pstrąże zwany także Strachowem był największym powierzchniowo użytkowanym przez wojska radzieckie. W jego skład wchodziły: koszary wojskowe z licznymi garażami, poligon wojskowy, obiekty koszarowe i mieszkalne w Trzebieniu, skład amunicji Trzebień i bunkro schronu w Wilkocinie. Łącznie stacjonowało tam ponad 10 tysięcy żołnierzy wraz z rodzinami. Miejscowość była niedostępna dla Polaków, a część drogowa mostu została zniszczona aby uniemożliwić przedostawanie się Polaków na teren obiektu.

W Pstrążu stacjonowały Pułk Czołgów wyposażony w czołgi T – 72 i T – 64 w łącznej liczbie przekraczającej 100 sztuk i Pułk Zmechanizowany. W obiekcie Rosjanie ulokowali obiekt rakietowy, a ponadto obiekt posiadał własną bazę paliw. Częśc terenu stanowiła baza jednostek Specnaz. Mieścił się tam też plac, na którym Rosjanie zlokalizowali lądowisko dla śmigłowców i parking dla czołgów.

bazy posowieckie trzebieńNa północ od koszar wojskowych Pstrąże znajduje się inny obiekt. Całość odgrodzona od jednostki wojskowej dwoma kolczastymi płotami, z których wewnętrzny był pod napięciem. Na terenie bazy znajdowały się liczne bunkry wartownicze, a całość maskowana była dodatkowo przez wał porośnięty drzewami. W środku bazy były silosy rakietowe oraz dwa budynki dla obsługi. W silosach przechowywano zestawy rakietowe Łuna i Toczka z możliwością uzbrojenia ich w głowice jądrowe. Silosy są zamaskowane lasem porastającym ich górną część. Dodatkowo ściany frontowe pomalowano w kolorach maskujących.

Poligon lotniczy Przemków – Trzebień zajmował obszar 12 hektarów. Był największym poligonem użytkowanym przez Armie Czerwoną w Polsce.. Poligon w całości wchodził w skład obiektu Pstrąże. Był użytkowany nie tylko jako teren ćwiczeń lotniczych, ale także przez jednostki pancerne. W jego pobliżu rozlokowane były liczne obiekty radzieckie. Koszary, skład amunicji, schrony dla dowództwa i baza paliw, a w Chocianowie ośrodek łączności troposferycznej.