Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

GDAŃSK II Wojna Światowa

2 wojna światowa gdańskZ powodu ogromnej popularności, jaką cieszy się okres Drugiej Wojny Światowej, proponujemy Wam odwiedzenie miejsc związanych z polskimi żołnierzami walczącymi w czasie II wojny światowej. Będzie to nie tylko znakomita okazja do poznania historii naszego kraju, lecz także do odwiedzenia wielu ciekawych miejsc w rejonie Gdańska.

Najważniejszym symbolem tego okresu jest Westerplatte. Dawna placówka wojskowa znajduje się na półwyspie Westerplatte w Gdańsku. Na przylądku Westerplatte, w miejscu, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, znajdują się cmentarz poległych w 1939 r. żołnierzy polskich, ocalała Wartownia nr 1, ruiny koszar i Wartowni nr 3, stojący na usypanym po wojnie kopcu Pomnik Obrońców Wybrzeża, odsłonięty w 1966 roku. Wartownia nr 1 to jedyny ocalały obiekt militarny byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, który przetrwał działania wojenne 1939 roku. Jest to budynek wzniesiony z żelbetonu w latach 1933-1934. Funkcjonuje w nim oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Ekspozycja w Wartowni odtwarza jej wnętrza z września 1939 roku. W korytarzu znajduje się siedem tablic z brązu, które symbolizują siedem dni ciężkich walk obrońców Westerplatte. Plansze ze zdjęciami i mapkami ukazują dawne dzieje półwyspu i Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W głównej sali prezentowana jest makieta topograficzna z zaznaczeniem sytuacji bojowej z 1 września 1939 roku. Można obejrzeć prezentowane fotografie dokumentalne, broń i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. Ekspozycje uzupełnia model pancernika Schlezwig-Holstein w skali 1:100. W kolejnej sali eksponowane są różne pamiątki po żołnierzach Westerplatte i fotokopie dokumentów. Przed Wartownią ustawione są dwa oryginalne pociski z pancernika Schlezwig-Holstein o wadze 330 kilogramów każdy.
Gdańsk ii wojna światowaNa terenie Rezerwatu Przyrody Kępy Redłowskiej znajdują się stanowiska artyleryjskie. Dostępne do zwiedzania są stanowiska ogniowe z zachowanymi działami morskimi typu B-13, kalibru 130 mm oraz elementami wyposażenia stanowisk. Bateria artyleryjska w Redłowie została zbudowana w latach 1947-1948 jako jeden z punktów obrony wybrzeża morskiego przed atakiem od strony morza. Jest to nie lada atrakcja, zwłaszcza dla miłośników historii i fortyfikacji. Obecnie jest to najlepiej zachowana w Polsce bateria nadbrzeżna i najciekawszy zabytek militarny Gdyni.

Bez wątpienia niezapomniane wrażenia wśród miłośników militariów i historii Drugiej Wojny Światowej pozostawi zwiedzanie Helu. W okresie międzywojennym rozpoczęto w Helu budowę bazy polskiej marynarki wojennej. Dla zabezpieczenia znajdujących się tutaj obiektów wojskowych i okrętów zbudowano wokół miasteczka sieć fortyfikacji. Budowa i wyposażenie tych stanowisk ogniowych nie zostało w pełni ukończone do momentu wybuchu II wojny światowej, ale bohaterska postawa żołnierzy i naturalne walory obronne miejsca sprawiły, że w trakcie kampanii wrześniowej Hel był najdłużej bronionym skrawkiem Polski. Stanowiska ogniowe przetrwały do dzisiaj w stanie mniej lub bardziej szczątkowym. Są to obiekty żelbetowe, głównie stanowiska różnych dział i schrony. Dostępne są liczne stanowiska baterii cyplowej. Najbardziej efektownie prezentują się cztery ciężkie schrony bojowe Ośrodka Oporu Jastarnia z zachowanymi kopułami. Na Helu istnieje także plenerowa ekspozycja broni morskiej. Zawiera ona eksponaty z okresu przed i powojennego. Do najciekawszych należą: fragment jednej z 4 armat baterii im. H. Laskowskiego i turbina z niszczyciela ORP WICHER.

II wojna GdańskW Jastarni warto odwiedzić schrony bojowe, które są pozostałością polskich umocnień z września z 1939 roku.
Bardzo ciekawe obiekty Niemcy zbudowali na terenie Gdyni. Są to dwa obiekty służące do badań nad torpedami. Jeden na terenie dzisiejszej dzielnicy Babie Doły pod nazwą Torpedowaffenplatz Hexengrund, a drugi zaś na terenie Oksywia, nazwany Torpedo Versuchsanstalt Oxhoft. Północna placówka eksploatowana była przez Luftwaffe i służyła do badań nad torpedami lotniczymi, a południowa przez Kriegsmarine, badającą torpedy akustyczne. Oba miejsca połączone były biegnącą po plaży linią wąskotorową, nazywaną przez Niemców „Kaszubskim ekspresem”.
Przy nabrzeżu w Gdyni zacumowany jest niszczyciel Błyskawica. Symbol polskiej marynarki wojennej i znacząca pamiątka narodowa. Jest jedynym polskim ocalałym okrętem wojennym zbudowanym przed II wojną światową i jednocześnie ciekawym muzeum.