Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

II wojna światowa krakówW 1939 roku Na Polskę napadają Niemcy hitlerowskie i Związek Sowiecki rozpoczynając II Wojnę Światową. Po zaledwie kilka dniach walk polskie oddziały pod dowództwem gen, A. Szyllinga wycofują się z miasta i Kraków zostaje zajęty przez hitlerowców.Na Wawelu zasiada Gubernator Hans Frank a miasto staje się stolicą tzw. Generalnej Guberni. Rozpoczynają się lata okupacji, a okupant niszczy dorobek wielu dziesiątek pokoleń.

Szczególnie cierpi Kazimierz wraz ze swoją żydowską kulturą. Tu faszyści niszczą i rujnują bezpowrotnie wszystko co żydowskie. W samym Krakowie Niemcy kradną bezcenne zabytki polskiej kultury a inne symbole polskości niszczą. Żydowskie miasto Kazimierz traci swoje najcenniejsze zabytki, a krakowskie budynki użyteczności publicznej i akademie stają się siedzibami władz okupacyjnych. W 1945 roku, Niemcy opuszczają Kraków przy okazji wysadzając mosty na Wiśle. Do miasta wkraczają sowieckie wojska. Rządy w Polsce przejmują na 44 lata komuniści.

Pomnik pamięci ofiar Holokaustu w Krakowie znajduje się na samym środku ulicy Szerokiej na Kazimierzu. Jest on poświęcony pamięci zamordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej krakowskich Żydów.

kraków 2 wojna światowaZapraszamy do miejsca, które jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach. To miejsce to Fabryka Oskara Schindlera, gdzie mieści się Wystawa „Kraków – czas okupacji 1939–1945″ . Wojenną historię Deutsche Emailwarenfabrik – DEF – i postać jej właściciela Oskara Schindlera przypomniał w 1993 roku film Stevena Spielberga Lista Schindlera. Do dziś jest to miejsce odwiedzane przez turystów ze wszystkich krajów świata, pragnących osobiście znaleźć się tam, gdzie Oskar Schindler uratował ponad tysiąc osób. Jego postać oraz historie ocalonych przez niego krakowskich Żydów są przedstawione na wystawie jako część skomplikowanej wojennej historii miasta.
Innym ciekawym obiektem z tego okresu jest Dom Śląski, który stał się siedzibą gestapo. W piwnicy znajdowały się cele aresztu. Dom Śląski stał się w tym czasie miejscem kaźni. Obecnie w Domu Śląskim znajduje się siedziba jednego z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie oprócz więziennych cel oglądać można otwartą 3 czerwca 2011 r. wystawę stałą „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956″.

Zapraszamy także do Płaszowa, do byłego obozu koncentracyjnego. Podczas zwiedzania zobaczycie pomnik płaszowski, dom Amona Gotha, budynek na terenie byłego obozu koncentracyjnego który był wykorzystywany jako więzienie, ten sam który został ukazany w filmie Spielberga jako dom Gotha oraz cmentarz żydowski.

Zapraszamy także do odwiedzenia schronu przeciwlotniczego, wybudowanego pod koniec II wojny światowej na terenie dzielnicy niemieckiej w Krakowie. To jeden z niewielu zachowanych do naszych czasów obiektów obrony przeciwlotniczej typu LS-Deckungsgraben. Służył za tymczasowe schronienie w czasie nalotu dla osób, które znalazły się w jego pobliżu. Wykwalifikowani przewodnicy pokażą Wam bogatą kolekcję eksponatów związanych z obroną przeciwlotniczą. W lata 40. wprowadzą Was rekonstruktorzy z GRH Ostheer.

Warto odwiedzić Proszowice, które były ważnym węzłem oporu. Stellung A-2 Proszowice, nazywany również „Merkurym”, to jedna z dwóch linii umocnień. Obie linie wybudowane zostały w 1944 roku przez miejscową ludność pod nadzorem oddziałów niemieckiej 4 Armii Pancernej. Ich celem było powstrzymanie ofensywy radzieckiej. Z linii umocnień do naszych czasów przetrwały schrony. Przywracana jest ich świetność, w polach odnajdywane są kolejne schrony, a także tworzona jest ścieżka historyczno-edukacyjna przybliżająca wiedzę na temat walk na tych terenach podczas II wojny światowej. W Proszowicach nieopodal ulic Wolności i Wiślanej został utworzony skansen schronów. Dwa bunkry; jeden typu Ringstand 58c, potocznie zwany Tobruk oraz drugi typu Kochbunker zostały połączone systemem transzei wzorowanych na oryginalnych planach niemieckich.