Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Judaika Kazimierz DolnyOkoło 1827 roku w Kazimierzu Dolnym osiadł cadyk Ezechiel ben Cwi-Hirsz Taub (zm. 1857). Wokół jego dworu powstało silne centrum życia chasydzkiego. Powstała tutaj grupa chasydów z Kazimierza. W 1925 r. cadyk Ezechiel Taub wyjechał do Palestyny i założył tam osadę rolniczą. Dzięki temu ocaleli chasydzi z Kazimierza. Podczas II wojny światowej, Niemcy zorganizowali w Kazimierzu Dolnym getto i obóz pracy przymusowej. W 1942 roku, podczas akcji likwidacji getta, wywieziono 3 tys. Żydów do obozu przejściowego w Opolu Lubelskim. Wszyscy oni zostali wywiezieni do ośrodka zagłady w Bełżcu.

Kazimierz Dolny przez wieki był miejscem zamieszkania ludności żydowskiej, która pod koniec wieku stanowiła połowę mieszkańców. Zajęciem ludności żydowskiej był przede wszystkim handel i rzemiosło, ale znajdziemy też wśród nich przewoźników wiślanych, przewodników, felczerów i aptekarza. Przed II wojną światową, oprócz zabudowań mieszkalnych, istniały w Kazimierzu Dolnym liczne obiekty związane z religią żydowską, m.in.: synagoga, mykwa, dom modlitwy, dwór cadyka oraz dwa cmentarze.

W czasie okupacji niemieckiej zorganizowano getto, do którego przeniesiono wszystkich Żydów, a pieszy, tragiczny marsz w stronę Opola Lubelskiego zakończył się zagładą w hitlerowskich obozach śmierci. Dziś w Kazimierzu pozostała już tylko synagoga z ekspozycją muzealną i kirkut w Czerniawach, a także nostalgiczne wspomnienia i atmosfera dawnej, żydowskiej kultury.