Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

judaika krakówPrzez prawie 700 lat Kraków był domem dla licznej społeczności żydowskiej. Została ona unicestwiona przez II Wojnę Światową, jednakże echa tego świata wciąż są w Krakowie odczuwalne. Pierwotnie krakowski Kazimierz, którego nazwa pochodzi od imienia jego założyciela – Kazimierza Wielkiego, był odrębnym miastem. W ciągu XV w. stał się centrum dwóch kultur: chrześcijańskiej i żydowskiej. Wiele obiektów będących świadectwem ich wspaniałości, można tu podziwiać do dziś dzień.

Polecana turystom trasa zabytków żydowskich zaczyna się w Centrum Kultury Żydowskiej i prowadzi w kierunku żydowskich świątyń : Synagogi Tempel, Synagogi Kupa i Synagogi Izaaka oraz Wysokiej Synagogi.

kraków judaikaWażny punkt trasy turystycznej stanowi ul. Szeroka, z trzema żydowskimi świątyniami. Wśród nich zobaczymy Starą Synagogą (Alte Schul), będącą najstarszą budowlą żydowską w Polsce. Obecnie w synagodze mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, prezentujący wystawę poświęconą historii i kulturze krakowskich Żydów. Za renesansową Synagogą Remuh znajduje się historyczny kirkut – cmentarz żydowski. Zobaczycie tu pomnik poświęcony 65 tysiącom krakowskich żydów, którzy zginęli w czasie Holocaustu. Znajduje się tu grób Rabbiego Mosesa Isserlesa stanowiący cel pielgrzymek Żydów z najdalszych zakątków świata. Warto odwiedzić także Synagogę Popper.

Przy ulicy Szerokiej znajduje się dawna Wielka Mykwa – rytualna łaźnia dla kobiet i mężczyzn, powstała w XVI wieku. Warto odwiedzić także Muzeum Galicja – prezentujące wystawę „Śladami Pamięci’’, dokumentującą ślady żydowskiej przeszłości, które zachowały się do dziś w południowej Polsce. Przy ulicy Podbrzezie znajdują się trzy obiekty związane z funkcjonowaniem miasta żydowskiego. Są to Bursa Rękodzielnicza , Szkoła średnia Rzemiosł Żydowskiego Towarzystwa Szkoły Ludowej i Średniej w Krakowie oraz Gimnazjum Hebrajskie. Warto jeszcze udać się na ulicę Miodową by odwiedzić tzw. Nowy Cmentarz Żydowski – miejsce pochówku najznakomitszych krakowskich Żydów żyjących po roku 1800.

judaika krakówKrakowski Kazimierz jest miejscem, w którym kultura żydowska i kultura chrześcijańska mocno się przenikały. Na Kazimierzu znajduje się teraz żydowskie centrum kulturalne, powstało tu wiele żydowskich restauracji z koszerna kuchnią i klezmerską muzyką, a co roku w czerwcu odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Kultury Żydowskiej, którego wielki finał na ul. Szerokiej przyciąga tłumy turystów z Polski i zza granicy.