Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

judaika łódźDla wszystkich miłośników historii żydowskiej proponujemy turystyczny szlak w Łodzi, gdzie funkcjonuje projekt „Pamięć Łodzi”, w ramach którego promowane są miejsca, związane z kulturą żydowska tego miasta.

W Łodzi ocalały tylko dwie modlitewnie, natomiast o istnieniuj budowli w stylu mauretańskim przy ul. Wolborskiej przypomina tylko pomnik Dekalogu autorstwa Gustawa Zemły. , wzniesiony w parku Staromiejskim. Dawną łódzką Wielką Synagogę, zwaną „Dajcze Szul”, w której modlili się Poznańscy, Silbersteinowie, Rosenblatowie, Sachsowie i inni wielcy Łodzianie upamiętnia jedynie niewielki monument wzniesiony na opustoszałym po synagodze placyku. Zabytkowym ewenementem w skali kraju są monumentalne kaplice grobowe na cmentarzu łódzkim. Łódź –to ośrodek tworzenia wielkich fortun fabrykanckich, a cmentarz żydowski powstał przy wybitnym współudziale jednego z największych przemysłowców XIX w. – Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Dbając o swój wizerunek nawet po śmierci, osobiście zaakceptował on projekt monumentalnego nagrobka, a właściwie całej kaplicy grobowej. Ten symbol bogactwa został zaprojektowany i wykonany przez Adolfa Zelingsona. W grobowcu znajdują się dwa sarkofagi z czerwonego marmuru – Izraela oraz jego małżonki Leonii z domu Hertz. Mauzoleum Poznańskich jest największym grobowcem żydowskim na świecie i jednoczesnie znajduje się na największym w Europie cmentarzu żydowskim. Istnieją tu także inne ciekawe budowlej, np. okazały grobowiec Jarocińskich wykonany z białego marmuru czy grobowiec Konsztatów

judaika łódźŻydowscy fabrykanci pozostawili po sobie w Łodzi wiele obiektów wykorzystywanych obecnie w celach turystycznych. W pałacu Poznańskich mieści się Muzeum Historii Miasta Łodzi z bogatą kolekcją przedmiotów kultu i przedmiotów codziennego użytku oraz dzieł sztuki. . Ich ilość wyraźnie świadczy o liczebności Żydów w dawnej Łodzi.

Martyrologię żydowskich mieszkańców miasta podczas II Wojny Światowej i przypomina w Łodzi kilka pomników. Jednym z nich jest Radegast (Radogoszcz) wzniesiony przy stacji, skąd transportowano Żydów z getta do obozów koncentracyjnych, a jego częścią składową jest oryginalny drewniany barak. Pomnik Martyrologii Dzieci, tzw. Pęknięte Serce upamiętnia tragedię dzieci z obozu koncentracyjnego.

judaika w łodziNiezwykłym miejscem jest Park Ocalałych. Na sześciohektarowym terenie przewidziane są między innymi: Pomnik Polaków Ratujących Żydów, amfiteatr, ogród różany, zbiornik wodny, Kopiec Pamięci oraz w środku parku Centrum Dialogu – interaktywny ośrodek szkoleniowy, w którym przedstawiona będzie historia Łodzi, dzieje łódzkich Żydów i Holocaustu.