Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

judaika-lezajsk-3Miasteczko to po żydowsku sztetl. Często miejsce urodzin i zycia wielu znanych rabinów, pisarzy, naukowców i malarzy. Takim miasteczkiem był Leżajsk. Jak każdy sztetl posiadał synagogę, szkoły, koszerne sklepy, mykwę. Przed II wojną światową Leżajsk liczył 5 tysięcy mieszkańców, w tym 3 tysiące Żydów, 1,5 tysiąca Polaków i około 500 Ukraińców.

Wpływ kultury europejskiej był powodem porzucenia dotychczasowego getta kulturowego, jakim był bez wątpienia sztetl. Zwolennicy postępu i obrońcy tradycji znaleźli się w konflikcie.

W Leżajsku społeczność żydowska kultywowałą szczególnie rygorystyczne tradycje religijne jakie narzucał swoim wyznawcom chasydyzm, ruch utworzony przez Elimelecha, który był twórcą cadykizmu. Cmentarz ŻydowskiOkreślał on rygorystyczne egzekwowanie norm żydowskiego życiai, głównie chroniąc ją szczelnym murem przed wpływami zewnętrznego świata. Dzięki niemu ludność żydowska przekształciła się w charakterystyczny typ wspólnoty zwanej sztetlem. Niedostępna dla wpływów zewnętrznych wytworzyła własny system wartości, kulturę, obyczaj i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Sztetl rządził się swoimi własnymi prawami.

Co roku możemy spotkać w Leżajsku tłumy chasydów z całego świata u grobu cadyka.

Do Leżajsk pielgrzymują chasydzi z całego świata, by mieć okazję wspólnie się pomodlić i zasiąść do stołu z cadykiem. Otacza go sława własnych dokonań i mądrość.

To do Leżajska tysiące Żydów przemierza setki kilometrów, by oddać cześć Elimelechowi.