Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Judaika RzeszówŻydzi zaczęli osiedlać się w Rzeszowie w połowie XVI w. W XVIII-XIX w. społeczność żydowska miała dominujący udział w gospodarce Rzeszowa , a szczególnie w handlu. W ich rękach pozostawał cały hurt handlowy i jedynie oni byli bankierami. W późniejszym okresie dominowali również wśród inteligencji rzeszowskiej. Tutejsi lekarze, adwokaci, a nawet sędziowie byli w większości Żydami. działały tu liczne żydowskie organizacje rzemieślnicze i stowarzyszenia gospodarcze. Żydzi tworzyli oddzielną żydowską gminę wyznaniową , na czele której stał rabin i zarząd zw. Kahałem. W latach międzywojennych w Rzeszowie działały 44 żydowskie stowarzyszenia gospodarcze i kulturalne , istniała szkoła podstawowa i gimnazjum oraz okazały Żydowski Dom Ludowy. W 1939 r. mieszkało w Rzeszowie około 14 000 Żydów. Z początkiem stycznia 1942 r. Niemcy utworzyli getto dla ludności żydowskiej. Po wywiezieniu Żydów, getto zostało zlikwidowane, a część domów zburzona .

Spośród obiektów związanych z obecnością wyznawców judaizmu w Rzeszowie godne uwagi są w szczególności dwa miejsca: Synagoga Staromiejska oraz Cmentarz na Czekaju. Świątynia jest jednym z najstarszych tego typu obiektów na Podkarpaciu. Wielokrotnie ulegała ona zniszczeniu w wyniku pożarów. Autorami ostatniego byli hitlerowcy. Po licznych odbudowach zachowała się do dziś. Warto odwiedzić także żydowski cmentarz przy Alei Rejtana, który założony został w XIX wieku i w obrębie którego zachowały się nieliczne pozostałości zabytkowych nagrobków. To historyczne miejsce w Rzeszowie jest upamiętnione bazaltowym głazem i granitową tablicą z napisem w języku hebrajskim i polskim, który informuje o gromadzeniu tutaj Żydów przed wywiezieniem do obozu zagłady.

Warto odwiedzić także okolice Rzeszowa, gdzie w wielu miejscach spotkacie pozostałości kultury żydowskiej.