Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Judaika TykocinTykocin jest małym polskim miasteczkiem położonym na brzegu rzeki Narew. Do wojny ludność liczyła blisko 4.000 osób, a Żydów było 2.000 osób. Wśród wszystkich okolicznych społeczności żydowskich na ziemi podlaskiej samo miasto, jak także żydowskie osadnictwo, zaliczało się do najstarszych. Tykocin był miastem słynącym daleko ze znakomitości, wielkich uczonych, znawców Tory, Żydów z patriarchalnymi brodami, a przy tym wielkich kupców i przedsiębiorców.

Synagoga, którą zbudowano w XV w., wzbudzała we wszystkich zwiedzających podziw swą kolosalną bryłą, starymi napisami na ścianach, parochetami zdobionymi srebrnymi inicjałami ofiarodawców, które nosiły na sobie piętno stuleci, ciężkimi i olbrzymimi żyrandolami i kandelabrami, kunsztownie rzeźbioną aron ha-kodesz i amuletami w ścianach. Tykocin był niegdyś siedzibą Waad Arba Arcot. Urząd rabina Tykocina słynął w świecie rabinackim. Stąd bierze się to, że mieszkańcy Tykocina otrzymali przydomek „tykocińskich arystokratów”. W czasie okupacji, niemieckie prześladowania przeżyło tylko siedemnaście osób.
Dzisiaj na turystów czekają pozostałe i odbudowane zabytki kultury żydowskiej. Wielka Synagoga wzniesiona na miejscu starej drewnianej bożnicy w 1642 r. Budynek oddaje klimat świątyni żydowskich. Wnętrze przyciąga uwagę przede wszystkim ze względu na zdobnictwo ścian. Widnieją na nich bowiem ogromne XIX – wieczne tablice z napisami w języku hebrajskim i aramejskim. Są to cytaty biblijne i teksty modlitw. Główna sala modlitewna ma wysokość 9 metrów. W jej centralnym punkcie znajduje się birma – miejsce w kształcie kwadratu z filarami, balustradą i baldachimem. Birma jest swego rodzaju amboną, z której odczytywana jest Tora. Na wschodniej ścianie sali mieści się szafa ołtarzowa – Aron ha-kodesz, która przechowuje zwoje Tory. Przykrywa ją bogato tkany, nowy, czerwony parochet – zasłona.
Mała Synagoga znajduje się w sąsiedztwie Dużej Synagogi. Została wybudowana pod koniec XVIII w. Niemal doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej została wyremontowana w latach 70. Pierwotnie budynek mieścił szkołę religijną i stanowił dom talmudyczny. Dziś znajdują się tu bogate zbiory judaiców, a w podziemiach restauracja „Tejsza”, w której można spróbować smaków kuchni żydowskiej i regionalnej.
Cmentarz Żydowski to jeden z najstarszych zachowanych cmentarzy żydowskich w Polsce. Nekropolia ta istnieje od początków historii Żydów w Tykocinie, a więc od 1522 r. Przedwojenny kirkut był otoczony murem zniszczonym przez Niemców. Hitlerowcy spowodowali także ogromne zniszczenia mogił. Ocalała część macew – kamieni nagrobnych jest obecnie poważnie zniszczona. W pobliskim lesie w Łopuchowie znajduje się masowa mogiła Żydów z Tykocina, którzy zostali rozstrzelani przez Niemców w sierpniu 1941 r.