Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

TWIERDZA BOYEN W GIŻYCKU

twierdza boyen giżyckoZwiedzając Giżycko i Mazury nie można pominąć Twierdzy Boyen, która znajduje się w zachodniej części miasta na wzniesieniach, porośniętych starymi drzewami. Otaczają ją wały ziemne i fosa. Przez umocnienia te prowadzi kilka szlaków turystycznych, a miejscowi przewodnicy każdemu przybliżą w interesujący sposób historie tego niezwykłego miejsca. W stałej ekspozycji muzealnej znajdują się ciekawe eksponaty, dokumenty i makieta całej twierdzy.

Powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Na początku kwietnia 1843 r. król Fryderyk Wilhelm IV wydał rozkaz rozpoczęcia budowy twierdzy. Opracowany został projekt, który zakładał wybudowanie na planie sześcioboku ziemno–murowanego fortu zaporowego w bezpośrednim pobliżu miasta na tzw. Wyspie Giżyckiej.

Do fortu miały prowadzić drogi wjazdowe przez bramy Giżycką, Kętrzyńską, Prochową i Wodną, zaś całość otaczać miał mur Carnota o długości 2303 m.

Twierdza została przygotowana dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Garnizon giżycki utworzono w 1859 roku. Od roku 1889 w Giżycku funkcjonowała komendantura, natomiast w 1902 roku w Twierdzy Boyen umieszczono składnicę artyleryjską.

giżycko twierdza boyenPo I wojnie światowej zmieniono zastosowanie twierdzy, tworząc w niej między innymi szpital. W przededniu II wojny światowej Twierdza Boyen była jednym z punktów zbornych armii nie­mieckiej, która z terenu Prus Wschodnich wkroczyła na terytorium Polski. Brygada Forteczna „Lötzen” wchodziła w skład grupy Armii „Nord” nacierającej ku Mławie i Modlinowi i brała udział w walkach m.in. pod Wizną. W okresie wojny w fortyfikacji miał swą siedzibę ośrodek Abwehry szkolący żołnierzy z armii gen. Własowa, którzy przeszli na niemiecką stronę. W czasie ataku na miasto w styczniu 1945 roku twierdza została opuszczona bez walki.

Od roku 1945 Twierdza Boyen przeszła w ręce Wojska Polskiego, które korzystało w niej w ograniczony sposób. Od lat 90tych Twierdza Boyen stała się miejscem często odwiedzanym przez turystów.

Twierdza zajmuje powierzchnię prawie 100 ha. Ma kształt nieregularnej sześcioramiennej gwiazdy z dziedzińcem w środku. Kształt ten wyznacza wysoki na ok. 5 m kamienno-ceglany mur o długości 2,3 km, tzw. mur Carnota, sucha fosa oraz wewnętrzny i zewnętrzny wał ziemny. Każde ramię gwiazdy to bastion. Jest ich sześć. Trzy z nich nazwane są imionami gen von Boyena –Leopold, Ludwik i Herman, pozostałe zaś dewizami jego herbu – Schwert (miecz), Recht (prawo) i Licht (światło). Wejścia strzegą dwuelementowe bramy o neogotyckich detalach. Główna brama – Giżycka jest najbardziej okazała. Drogi wodnej, od strony jeziora Niegocin, strzegła brama Wodna, nieczynna od chwili uruchomienia linii kolejowej kiedy kanał zasypano. Wewnątrz był arsenał, budynki ćwiczeń, stajnie, kuźnia, warsztaty, dwa spichlerze oraz stacja na około 700 gołębi pocztowych.

Dodatkowa atrakcją są występujące w okolicy fortyfikacje wybudowane na potrzeby obronne II Rzeszy w latach trzydziestych.
Rok 1855 uznano oficjalnie za datę zakończenia budowy. Twierdza Boyen nigdy nie była zdobyta. Poprzez zabudowania twierdzy prowadzi kilka szlaków turystycznych, po których oprowadzają wykwalifikowani przewodnicy.

twierdza boyen giżyckoPrzez twierdzę prowadzą trzy trasy zwiedzania: szlak czerwony, który zawiera podstawowe informacje o historii twierdzy oraz cechach obiektów fortecznych, pomarańczowy obejmujący obiekty szlaku czerwonego, a następnie najciekawsze typy budowli oraz punkty widokowe i żółty, który prowadzi przez wszystkie zachowane typy obiektów i urządzeń twierdzy. Na trasach zwiedzania można zobaczyć: budynek koszarowy, laboratorium amunicji z windą na wał, stanowisko pancernej kopuły obserwacyjnej, schron pogotowia, Bramę Giżycką, kaponierę skarpową, ziemne stanowiska artylerii na wałach, Bramę Prochową, laboratorium artyleryjskie, dwukondygnacyjny kojec artyleryjski, główną prochownię twierdzy, Bramę Kętrzyńską, półkaponierę rawelinową dwukondygnacyjną, magazynki prochowo-amunicyjne, poternę wjazdową na dziedziniec donżonu, studnię, schron piechoty, kaponierę, obrotową wieżyczkę obserwacyjną i stanowisko peryskopu.

Wszystkie te atrakcje polecamy zwiedzić pod kierunkiem wykwalifikowanego przewodnika, który z pasją i profesjonalnie opowie Wam o historii tego niezwykłego miejsca.

W Twierdzy Boyen odbywają się bardzo widowiskowe inscenizacje historyczne, a co roku w lipcu w fortecznym amfiteatrze odbywa się Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej.