Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Twierdza Kłodzka – unikalny kompleks obronny

twierdze kłodzkoArchitektura miasta, którego dzieje sięgają X wieku, zdominowana jest przez potężne mury fortyfikacji. Twierdzę Kłodzką można zwiedzać z przewodnikiem przez cały rok kalendarzowy. Ta najcenniejsza w naszym kraju nowożytna budowla obronna zajmuje powierzchnię aż 30 ha. Zwiedź z nami Twierdzę Kłodzką!

Główne atrakcje Twierdzy Kłodzkiej to nie tylko jej skomplikowana i rozległa konstrukcja, ale także fascynująca historia. Dzieje czeskiego grodu, który funkcjonował na terenach dzisiejszego Kłodzka sięga X stulecia. Wówczas ze względu na położenie w pobliżu tzw. Bursztynowego Szlaku, który prowadził z południowej Europy na Pomorze, wzniesiono drewnianą konstrukcję obronną. Była to pierwsza twierdza na tych ziemiach. Przewodnicy po Twierdzy Kłodzkiej oprowadzają turystów po obwarowaniach wzniesionych w XVII i XVIII stuleciu.

W planach – Forteczny Park Kulturowy

kłodzko twierdzaTwierdza jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków wojskowych z tamtego okresu. Jest unikatem na skalę europejską i klasycznym świadectwem ówczesnej myśli architektonicznej i wojskowej. Wycieczki po Twierdzy Kłodzkiej zobaczą kompleks obronny zajmujący obszar 30 ha. Choć od lat planuje się tutaj utworzenie Fortecznego Parku Kulturowego, to przeszkody finansowe i prawne pozwalają obecnie wyłącznie na funkcjonowanie szlaku turystycznego, który wiedzie jedynie przez niewielki fragment twierdzy. Na szczęście Twierdza Kłodzka pozostaje dzisiaj w dobrym stanie technicznym, na zatem nie ma obawy o konieczność podjęcia nagłych działań konserwatorskich.

Ogrom obronności do zwiedzania

Ten ogromny obiekt obronny to skomplikowany układ militarny, którego najważniejszymi elementami są: Twierdza Główna, Owcza Góra (fort posiłkowy), obwarowania miejskie (do dziś zachowały się jedynie we fragmentach) oraz umocnienia polowe. Zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej może odbywać się jedynie jednym szlakiem wyznaczonym przez Bastion Wysoki.

twierdze kłodzkoAtrakcje Twierdzy Kłodzkiej, które obecnie udostępnia się turystom, to ekspozycja prezentująca dzieje Twierdzy Kłodzkiej i samego Kłodzka, izba pamięci poświęcona więźniom z czasów II wojny światowej, Mauzoleum martyrologii Finów, a nawet wystawa dawnego sprzętu pożarniczego, lapidarium rzeźby i szkła artystycznego. Zachwyt turystów, poza fascynującymi obwarowaniami, wzbudza widok z Góry Zamkowej – tutaj rozciąga się przepiękny widok na Kłodzko i okolice, a także na Góry Stołowe i Śnieżnik. Odważniejsi turyści mogą wybrać się w towarzystwie tutejszego przewodnika na wycieczkę do podziemi – kilometrowa trasa prowadzi przez labirynt chodników minerskich. Co ciekawe, łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na 50–100 km.