Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Twierdza Srebrnogórska – unikalna górska budowla obronna

twierdza srebrana góraSzturmowana przez wojska napoleońskie, jednak nigdy nie zdobyta. Unikalna twierdza górska mieszcząca kilka tysięcy żołnierzy. Jaka jeszcze jest Twierdza Srebrnogórska? Zapraszamy Państwa na wycieczkę!

W pobliżu Ząbkowic Śląskich, w niewielkiej wsi Srebrna Góra w XVIII wieku powstała twierdza, która dzisiaj jest jedną z największych budowli tego typu na naszym kontynencie. Jej konstrukcja została dopracowana tak perfekcyjnie, że wojska wroga nigdy nie zdobyły Srebrnej Góry. Przewodnicy po Twierdzy Srebrnogórskiej opowiedzą turystom o odparciu wojsk napoleońskich 28 czerwca 1807 roku i o tym, że w literaturze obiekt zyskał miano „ślaskiego Gibraltaru”.

Dzieje śląskiej twierdzy górskiej

Wycieczki po Twierdzy Srebrnogórskiej zobaczą trzystuletnie mury obronne, które wzniesiono na rozkaz władcy pruskiego – Fryderyka II Wilhelma. Budowa rozpoczęta w 1763 roku trwała 12 lat. Wówczas był to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Szczególny podziw ówczesnych budził potężny Donżon, który dzisiaj zachwyca turystów. Chrzest bojowy, z którego fortyfikacja wyszła obronną ręką, nastąpił latem 1807 roku podczas szturmu żołnierzy Cesarza Napoleona Bonapartego. Choć w praktyce zdobyto twierdzę, to pokój zawarty w Tylży sprawił, że Srebrna Góra nie została de facto zajęta.

Z fortyfikacji w atrakcję turystyczną

twierdza srebrna góraZwiedzanie Twierdzy Srebrnogórskiej rozpoczęło się w drugiej połowie XIX stulecia, gdy władze pruskie ponad walory obronne Srebrnej Góry zaczęły doceniać jej wyraziste cechy atrakcji turystyki militarnej. Wkrótce do „śląskiego Gibraltaru” zaczęli przyjeżdżać turyści, aby unikalną kolejką zębatą dotrzeć do twierdzy, a przy okazać spędzić trochę czasu na szlakach Gór Stołowych. W XIX wieku funkcjonowała nawet na Donożonie restauracja, w której jednocześnie stołować mogło się aż 300 osób.

Atrakcje Twierdzy Srebrnogórskiej są tak wyjątkowe, że w 2002 roku z inicjatywy lokalnych władz powstał tutaj pierwszy w naszym kraju Forteczny Park Kultury. Głównym zadaniem FPK jest promocja Twierdzy Srebrnogórskiej i rozwój turystyki.

Zwiedzanie Twierdzy Srebrnogórskiej

srebrna góra twierdzaTwierdza zbudowana jest z kilku bastionów i sześciu fortów, jednak jej sercem są wspomniane bastiony i Donżon. Niegdyś w wieży znajdowało się 151 kazamat rozmieszczonych na 5 kondygnacjach. Srebrna Góra była samowystarczalna – w twierdzy znajdowały się między innymi: szpital, kaplica, ogromne magazyny, piekarnia, zbrojownia, studnia i warsztaty rzemieślników. Dzisiaj muzeum w jej wnętrzach otwarte jest przez cały rok kalendarzowy, a jego oferta obejmuje zwiedzanie Donżonu, dziedzińca fortu, poziemnych kazamat i spojrzenie z korony fortu na okolicę. Turyści mogą także spotkać się z żołnierzem 33. Historycznego Regimentu Srebrnogórskiego, a w czerwcu zobaczyć rekonstrukcję obrony przez armią Napoleona.