Wycieczki po Polsce

Witamy na stronie biura podróży Polish-Tours, miejsca gdzie znajdziesz najciekawsze wycieczki w najbardziej atrakcyjne rejony Polski.

Dzięki naszej bogatej ofercie wycieczek krajowych będziesz mógł w ciekawy sposób poznać miejsca, o których do tej pory czytałeś jedynie w książkach.

Gwiazda wśród fortyfikacji – twierdza w Nysie

twierdza nysaNyska twierdza swoim kształtem przypomina gwiazdę. Jest obok fortyfikacji w Srebrnej Górze i Kłodzku najbardziej okazałą i najlepiej zachowaną budowlą tego typu w Polsce i jedną z najbardziej wartościowych w Europie. W XIX wieku uważana była za jedną z nowocześniejszych i silniejszych twierdzy na naszym kontynencie. Zobaczmy wspólnie twierdzę w Nysie!

Historia nyskich fortyfikacji zaczęła się w XVI stuleciu, gdy miasto zlokalizowane w pobliżu szlaków handlowych potrzebowało większego bezpieczeństwa niż to, które zapewniały mury miejskie. Pierwsze fortyfikacje w nowożytnych dziejach Nysy zaczęły powstawać w 1594 roku według projektu Johanesa Schneidera z Lindau. Po upływie pięciu dekad fortyfikacje zaczęto jednak przebudowywać w stylach nowowłoskim i holenderskim. Twórcy skupili się na obronie skrzydłowej, dobudowując do wcześniejszego obiektu bastiony, a miasto otoczyli wałem, kilkoma rewelinami i fosą wodną. Wycieczki po twierdzy w Nysie zobaczą jedyną pozostałość po tamtej fortyfikacji – Bastion św Jadwigi.

XVIII i XIX wiek – Nysa to miasto-koszary

nysa twierdzeFortyfikacje, które przewodnicy po twierdzy w Nysie pokazują turystom dzisiaj, to efekt prac XVIII- i XIX-wiecznych architektów i budowniczych. W 1841 roku miasto podbili Prusacy, a Wilhelm II nakazał zbudowanie nowej twierdzy z prawdziwego zdarzenia. Znacznie rozbudował zastane budynki i wybudował kolejne od podstaw, tworząc miasto-żołnierskie obozowisko, które dzisiaj jest dzielnicą Nysy o nazwie Radoszyn. Miasto było dla Prusaków ważne strategiczne, a myśl, która przyświecała rozplanowaniu całej twierdzy, wyprzedzała zamierzenia europejskie co najmniej o kilka dekad. Twierdza w Nysie miała być obozem warownym, a w razie zajęcia przez wroga jej położenie i skomplikowana konstrukcja umożliwiały nawet zatopienie fortyfikacji.

Twierdza w Nysie i jej historie

Zwiedzanie twierdzy w Nysie to nie tylko podziwianie wspaniałego zamierzenia wojskowego, ale także poznawanie fascynujących dziejów tego miejsca. Armia napoleońska oblegała Nysę w 1807 roku, ostrzeliwując ją ciężką artylerią. W mieście zachowało się wówczas jedynie pięć domów, a twierdza poddała się dopiero wtedy, gdy zabrakło amunicji i żywności. Z czasem fortyfikacja nyska traciła na znaczeniu, a w 1871 roku zaczęła być likwidowana. Na początku XX stulecia stała się więzieniem i obozem dla jeńców wojennych – w 1916 roku w Nysie przebywał Charles de Gaulle, przyszły prezydent Francji, a później także powstańcy śląscy.
Atrakcje twierdzy w Nysie

Nyskie obwarowania są chętnie odwiedzane przez turystów. Na 230 ha zachowała się ponad połowa obiektu w formie właściwie niezmienionej od dwóch stuleci. Nad twierdzą w Nysie czuwa Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji, a podczas Dni Twierdzy Nysa (co roku w lipcu/sierpniu) odbywa się rekonstrukcja wydarzeń z 1807 roku, w której udział biorą polskie i zagraniczne grupy rekonstrukcyjne.
Choć twierdza należy do różnych właścicieli, to planuje się wykorzystanie tego obiektu dla celów turystycznych. W planach jest utworzenie w Bastionie św. Jadwigi ścieżki muzealno-edukacyjnej i informacji turystycznej, a w ramach pierwszego etapu projektu „Park Kulturowo-Przyrodniczy Twierdzy Nysa” obiekt jest rewitalizowany i częściowo przystosowywany do potrzeb nowoczesnego muzealnictwa interaktywnego.